Yıldızlararası ortamda gerçekleşen belirli gaz evresi ve grain-yüzey reaksiyonlarının kimyasal olarak modellenmeleri
Chemical modeling of certain gas-phase and grain-surface reactions occurring in interstellar medium
- Tez No: 736789
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜÇÜK, DR. SEYİT HOCUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Moleküler bulut çekirdeklerinde, kozmik ışın (CR)-buzlu grain etkileşimlerinin sonuçlarından birisi, toz-grain materyalinin etrafını saran buz mantoların grain yüzeylerinden gaz- evresine kısmen atılmalıdır. Bu sürecin etkinliği, hedef buz mantosunun fiziko-kimyasal karakterinin yanı sıra gelen-CR iyon özelliklerine de bağlıdır. Bu çalışmadaki temel amacımız, moleküler bulut çekirdeklerinde bulunan H2O ve CO buzları için sıcak nokta buz atım sürecinin etkinliğinin, grain boyutuna bağlı manto evrimine ve kümülatif CR iyon akı değişimine göre incelenmesidir. Tez çalışması kapsamında yapılan analizlerde, otuz CR iyon tipi, beş farklı CR iyon enerji spektrum fonksiyonu, iki ayrı buz manto bileşeni (saf H2O ve CO), üç buz oluşum durumu ve lineer ve kuadratik olmak üzere iki püskürtme rejiminden oluşan çok boyutlu bir parametre uzayı göz önüne alınmıştır. H2O ve CO mantolarının sıcak nokta buz atım davranışları, özellikle CO mantosu için doğrusal yerine esas olarak kuadratik rejim tarafından kontrol edilmektedir. H2O ve CO buzları için sıcak nokta buz atım oran katsayıları, benimsenen CR iyon enerji spektrumun yanı sıra grain boyutuna bağlı manto derinliğine göre belirgin farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In molecular cloud cores, the cosmic ray (CR) induced sputtering via CR ion-icy grain collision is one of the desorption processes for ice molecules from mantles around dust grains. The efficiency of this process depends on the incident CR ion properties as well as the physicochemical character of the ice mantle. Our main objective in this study is the examination of the sputtering efficiency for H2O and CO ices found in molecular cloud cores, according to the grain size-dependent mantle evolution and the variation of the cumulative CR ion flux. In the calculation routine, we consider a multi-dimensional parameter space that consists of 30 CR ion types, five different CR ion energy flux distributions, two separate ice mantle components (pure H2O and CO), three ice formation states, and two sputtering regimes (the linear and the quadratic). The sputtering behaviors of H2O and CO ices are mainly controlled by the quadratic regime rather than the linear, especially for CO sputtering. The sputtering rates coefficients for H2O and CO ices show distinct variations with respect to the adopted CR ion energy flux as well as the grain size-dependent mantle depth.