Şirket değerlemesi: Bankacılık ve üretim sektöründe bir uygulama
Company valuation: Application on bank and production company
- Tez No: 736790
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde profesyonel hizmet sektöründe finans alanında verilen bir hizmet olan şirket değerlemesi, akademi dünyasında gerek doktora ve yüksek lisans seviyesinde tez çalışmalarında gerekse bu alandaki makalelerde ele alınan bir konu olmuştur. Yapılan akademik çalışmalarda finans sektörü ve endüstriyel sektör ayrı incelenmiş olup uygulama genel olarak aynı çalışmada tek bir sektör için yapılmıştır. Şirket değerlemesi ve banka değerlemesindeki farkların ortaya konulmaya çalışıldığı bu çalışmada uygulamada detaylı analiz yapılmıştır. Finans sektörü ve endüstriyel sektöründeki firmaların değerlemesi ilk olarak kavramsal olarak incelenmiş ardından uygulamada projeksiyon aşamasından itibaren her bir varsayım belirtilerek şirket değerleri tespit edilmiştir. Çalışmada üretim sektörü için Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, bankacılık sektörü için Türkiye Garanti Bankası AŞ incelenmiş olup. Projeksiyonların oluşturulması ve finansal tabloların incelenmesinde şirketlerden internal bilgi alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, company valuation, which is a service provided in the field of finance in the professional service sector, has been a subject discussed in both doctoral and master's level thesis studies and articles in this field in the academic world. In the academic studies, the financial sector and the industrial sector were examined separately, and the application was generally made for a single sector in the same study. In this study, in which the differences in company valuation and bank valuation are tried to be revealed, a detailed analysis has been made in practice. The valuation of companies in the financial and industrial sectors was first conceptually examined, and then in practice, company values were determined by specifying each assumption starting from the projection stage. In the study, Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ for the production sector and Türkiye Garanti Bankası AŞ for the banking sector were examined. No internal information was obtained from the companies in the creation of projections and the examination of financial statements.