Üç renk fotometrisinde metal bolluğu ve yıldızlararası kızarmanın etkileri
Effects of metallicity and interstellar reddening on three colour photometry
- Tez No: 38324
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KARAALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
V- ÖZET Bu çalışmada, Buser ve Kunıcz'un (1992) teorik atmosfer modelleri kullanılarak elde edilen sentetik UBV ve RGU kadirleri arasında spektrel sınıfin, parlaklık sınıfının ve metal bolluğunun bir fonksiyonu olarak dönüşüm formülleri elde edilmiş, böylece kararma eğrilerinin çiziminde sadece Popülasyon I (metal bolluğu [M/H]=0.00) yıldızlarının standart yıldız olarak kullanılma zorunluluğu ortadan kaldırılmış oldu. RGU sentetik kadirlerinde tespit edilen sistematik bir hata uygun yöntemlerle düzeltilmiştir. Yeni dönüşüm formüllerinin ilk uygulaması NGC 6171 yıldız alanına yapılmış ve elde edilen ışıma gücü fonksiyonunun Gliese'in (1969) ışıma gücü fonksiyonu ile iyi bir şekilde uyuştuğu görülmüştür; M(G)
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF METALL1CITY AND INTERSTELLAR REDDENING ON THREE COLOUR PHOTOMETRY In this work, transformation formulae between synthetic UBV and RGU magnitudes as a function of spectral type, luminosity class, and metal abundance based on the theoretical atmosphere models of Buser and Kurucz (1992) is presented. Thus, standarts with different metallicities, besides Population I ([M/H]=0.00), would be used in the calibration curves. A systematic error which appeared in the RGU synthetic magnitudes could be eliminated by an appropriate method. The first application of the new transformation formulae to the field NGC 6171 gives a luminosity function comparable with that of Gliese (1969). The lower values of the luminosity function in this work for M(G)