Ligamentum flavum fibrozisindeki kollajen liflerinin ekspresyonundaki değişiklikler ve bu değişikliklerin miRNA'lar ile ilişkisi
Changes in the expression of collagen fibers in fibrosis of the ligamentum flavum and the relationship of these with miRNAs
- Tez No: 736793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Omurga kanal darlığı; omuriliğin, onu çevreleyen dokularca bası altında kalmasına bağlı olarak oluşan bir omurga hastalığıdır. Pek çok nedeni olsa da, omurgada yaşın ilerlemesi ile beraber görülen dejenerasyon, bu hastalığın en sık nedenidir. Ligamentum flavum, omuriliği arka ve yan kısımlarından çevreleyen omuriliği koruma görevinin yanında omurga biyomekaniğine katkı sağlayan ligamandır. Dejenerasyon ile beraber ligamentum flavumun hücre dışı yatağının protein bileşenlerinin yapısı bozulur ve oran kollajen liflerinin lehine değişir. Ligamentum flavum hipertrofisine fibrozis eşlik eder. Fibrozis ile ilerleyen hastalıklarda kollajen tip 1,3,5,6,8 ekspresyonun arttığı gösterilmiştir. Çalışmamız ligamentum flavum fibrozisinde artan kollajen yapılarının olası miRNA ekspresyonu ile ilşkisini irdelemeyi amaçlamaktadır. Yapılan çalışmalarda kollajen ekspresyonlarının düzenlenmesinde miRNA29B, miRNA143, miRNA221, miRNA27B, ADAMTS2, TNXB, SLC39A1 gibi birçok mikro RNA ve yapısal düzenleyici protein ilişkili gösterilmiştir. Çalışmamız lomber dar kanal hastalarındaki ligamentum flavum stenozunun fizyopatolojisini klinik, radyolojik ve moleküler olarak aydınlatmayı amaçlamaktadır. Ligamentum flavum fibrozisi ile ilişkili kollajen, mi-RNA ları ve kollajen düzenleyici proteinleri saptayarak hastalığın tanı ve tedavisine katkı sağlayacak teropatik hedef bulmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Spinal canal stenosis; It is a spinal disease that occurs due to the compression of the spinal cord by the surrounding tissues. Although there are many causes, degeneration of the spine with advancing age is the most common cause of this disease. Ligamentum flavum, which surrounds the spinal cord from its posterior and lateral parts, contributes to the biomechanics of the spine as well as protecting the spinal cord. With degeneration, the structure of the protein components of the extracellular bed of the ligamentum flavum deteriorates and the ratio changes in favor of the collagen fibers. Ligamentum flavum hypertrophy is accompanied by fibrosis. It has been shown that the expression of collagen type 1, 3, 5, 6, 8 increases in diseases progressing with fibrosis. Our study aims to examine the relationship of increased collagen structures in ligamentum flavum fibrosis with possible miRNA expression. Studies have shown that many microRNAs such as miRNA29B, miRNA143, miRNA221, miRNA27B, ADAMTS2, TNXB, SLC39A1 are associated with the regulation of collagen expressions our study aims to elucidate the physiopathology of ligamentum flavum stenosis in patients with lumbar stenosis clinically, radiologically and molecularly. It aims to find therapeutic targets that will contribute to the diagnosis and treatment of the disease by detecting collagen and mi-RNAs associated with ligamentum flavum fibrosis.