Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında ve ceza hukukumuzda kırılgan gruplar
Vulnerable groups in the decisions of the European Court of Human Rights and Turkish criminal law
  1. Tez No: 736803
  2. Yazar: CANSU AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kırılganlık ve kırılganlık özelinde kırılgan gruplar, henüz hiçbir uluslararası metinde tam tanımına kavuşmuş olmasa da doktrindeki çeşitli görüşler ve yargı kararları kapsamında içi doldurulmaya çalışılan kavramlardır. Her insan kırılgandır ancak bazı insanlar daha fazla kırılgandır. İnsanın sahip olduğu bu özelliği de modern insan hakları hukukunun bir getirisi olarak onu yasal düzen karşısında daha fazla korunabilir kılmaktadır. Korunma ihtiyacı, yalnızca kırılgan olarak nitelendirilen insanların ikincil örselenmeye maruz kalmalarını önlemeyi değil, aynı zamanda ceza hukuku bağlamında da yargılama konusu olan olaydaki maddi gerçeğe uygun kararlar verilebilmesine de zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Ancak korunma ihtiyacının doğru muhataba yöneltilebilmesi için öncelikle kimlerin kırılgan statüsünde değerlendirileceğinin tespiti elzemdir. Kırılganlık tespiti yapılırken insanların içinde bulundukları psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve diğer birçok koşulun bir bütün halinde somut olayla birlikte değerlendirilmesi gerekir. Her olay özelinde bağlam odaklı bir değerlendirilme yapılsa da çocuklar, aile içi şiddet gören kadınlar, zihinsel engelliler, etnik ayrımcılığa uğrayan insanlar gibi grupların sık sık kırılgan olarak nitelendirildiğine rastlamak mümkündür. Bu tezde de ilk bölümde kırılganlık kavramının ve kırılgan grupların teorik bağlamdaki gelişiminden ve çeşitli hukuki tartışmalardan yararlanılarak ana çerçevesi çizilmeye çalışılacaktır. Daha sonra ikinci bölümde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında kırılgan grupların nasıl değerlendirildiği ve hangi grupların bu statüye dahil edildiği irdelenecektir. Üçüncü bölümde ise güncel ceza hukuku sistemimizde kırılgan gruplara yönelik yapılan yasal düzenlemeler, bunların uygulamadaki yansımaları ve karşılaşılan sorunlar incelenecek; son olarak da mevcut uygulamaya ilişkin eleştiriler ve öneriler ışığında çalışmada anlatılan konular tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Vulnerability and vulnerable groups in particular are concepts that are tried to be filled within the scope of various views and judicial decisions in the doctrine, although they have not yet been fully defined in any international text. Everyone is vulnerable, but some people are more vulnerable. This feature of man makes him more protected against the legal order as a result of modern human rights law. The need for protection aims not only to prevent the vulnerable people from being exposed to secondary trauma, but also to lay the groundwork for making decisions that are appropriate to the material truth in the case subject to trial in the context of criminal law. However, in order to direct the need for protection to the right person, it is essential to first determine who will be considered as vulnerable. While determining vulnerability, the psychological, sociological, economic and many other conditions that people are in should be evaluated together with the concrete event as a whole. Although a context-oriented evaluation is made for each event, it is possible to come across that groups such as children, women who suffer domestic violence, people with mental disabilities, and people who are subjected to ethnic discrimination are often described as vulnerable. In this thesis, in the first part, the main framework of the concept of vulnerability and vulnerable groups will be tried to be drawn by making use of the theoretical development and various legal discussions. Then, in the second part, how vulnerable groups are evaluated, and which groups are included in this status will be examined in the light of the case law of the European Court of Human Rights. In the third part, the legal regulations made for vulnerable groups in our current criminal law system, their reflections in practice and the problems encountered will be examined; Finally, the topics covered in the study will be discussed in the light of criticisms and suggestions regarding the current practice.