The effect of the sound environment on spatial knowledge acquisition in a virtual outpatient polyclinic
Sanal poliklinikte ses ortamının mekansal bilgi edinimine etkisi
- Tez No: 736804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, sanal bir poliklinikte ses ortamının mekansal bilgi edinimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Poliklinikler, hastaneye yatış veya hasta kaybını önlemek ve hastaneler üzerindeki yükü azaltmak için önemli bir role sahiptir. Fakat bu konular literatürde geniş bir şekilde araştırılmamıştır. Mekansal bilgi üzerine yapılan çalışmalar, sese odaklanmadan, esas olarak görme ile ilgili çevresel unsurları tanımlamaktadır. Günümüzde sanal polikliniklerde ses ortamının mekansal bilgi edinimi üzerindeki etkisi üzerine sınırlı araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada, farklı düzeylerde görsel ve işitsel ipuçları ile sanal simülasyonlu bir poliklinik oluşturulmuştur. Seksen katılımcı dört gruptan birine atanmıştır: kontrol (görsel işaret yok), görsel (görsel işaret), sadece (yer ve görsel işaret yok) ve görsel-işitsel grup. Sanal ortam, yer işareti-rota-anket modeline dayalı görevlerle mekansal bilgi edinimini test etmek için pasif keşifli bir video incelemesi olarak sunulmuştur. Sonuçlar, görsel tabela ve ses ortamının bir kombinasyonunun daha yüksek mekansal bilgi edinimi ile sonuçlandığını göstermiştir. Sanal polikliniklerde tabelaların tek başına mekansal bilgiye yardımcı olamayacağını gösteren görsel grubun performansı ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sadece ses grubundan elde edilen veriler, sesle ilişkili yer işaretlerinin, görme engelli kullanıcılar için bir yol bulma sistemi tasarlamaya yardımcı olabilecek görsel yer işaretlerinin eksikliğini telafi edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the sound environment on spatial knowledge acquisition in a virtual outpatient polyclinic. Outpatient polyclinics have a critical role in determining early outpatient treatments to prevent hospitalization or death and reduce hospital burden. However, they have not been widely investigated in the literature. The studies on spatial knowledge have identified environmental elements mainly related to vision with no focus on sound. Currently, there is limited research on the effect of the sound environment on spatial knowledge acquisition in virtual outpatient polyclinics. In this study, a virtually simulated outpatient polyclinic has been created to analyze the effect of varying levels of visual and audio cues. Eighty participants were randomly assigned to one of the four groups: a control (no visual signage and no sound), a visual (visual signage), an only audio (no landmarks and no visual signage), and an audio-visual group (visual signage, landmarks and sound). The virtual environment was presented as a video walkthrough with passive exploration to test spatial knowledge acquisition with tasks based on the landmark-route-survey model. The results showed that a combination of visual signage, landmarks, and the sound environment resulted in higher spatial knowledge acquisition. No significant difference was found between the performance of the visual group and the control group, which shows that signage alone cannot aid spatial knowledge in virtual outpatient polyclinics. Data from the only audio group suggests that landmarks associated with sound can compensate for the lack of visual landmarks that may help design a wayfinding system for users with visual disabilities.