Sanat etkinlikleri ile bütünleştirilmiş ilkokul fen bilimleri dersinin öğrenme sürecine etkisi
Art activities integrated primary school science lesson' effects on learning process
  1. Tez No: 736823
  2. Yazar: ZÜLFİYE MELİS DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
İlkokul dördüncü sınıf fen bilimleri dersinin sanat etkinlikleri ile bütünleştirilmesiyle gerçekleştirilen öğrenme-öğretme sürecinin öğrencilerin fen bilimleri dersi akademik başarıları, derse yönelik tutumları, yaratıcılıkları ve öğrenme ürünleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma, karma araştırma yöntemlerinden gömülü deneysel desenle tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları; bir devlet ilkokulunda 2020-2021 eğitim öğretim yılında 4. sınıfa devam eden 40 öğrenci, 1 sınıf öğretmeni ve 9 öğrenci velisidir. Araştırmanın verileri; fen bilimleri dersi başarı testi, fen bilimleri dersi tutum ölçeği, genel yaratıcılık ölçeği, video kayıtları, öğrenci ürünleri ve görüşme formlarıyla toplanmıştır. Fen Bilimleri dersinde, sanat etkinlikleriyle bütünleştirilmiş öğretim sürecinde uygulamalı sanatlardan“Resim, Müzik, Heykel, Edebiyat, İç Mimari, Grafik Tasarım, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Dijital Sanatlar”türlerinde farklı sanat dalları, sanat eleştirisi ve sanat tarihinin kullanıldığı etkinliklerle öğrenme ürünleri oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel verileri betimsel istatistiklerle, nitel verileri ise tematik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; başarı testi, tutum ölçeği ve genel yaratıcılık ölçeği son test puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel verilerin analizi sonucunda“bilişsel boyut”,“sanatsal boyut”,“çevresel farkındalık boyutu”,“duyuşsal boyut”ve“uzaktan eğitim boyutu”olmak üzere beş tema altında öğrencilerin kazanımlarının olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of art integrated science lessons process on students science achievement, attiudes towards the course, their creativity and learning products. The research was designed as an embedded experimental design from mixed research methods. Participants of the research were 4th grade 40 students in a public primary school, classroom teacher and 9 parents of students attended the research during the 2020-2021 academic year. The data of the research collected by science lesson achievement test, science lesson attitude scale, general creativity scale, video recordings of lessons, student products and interview forms. During the art integrated science course learing products were created with different applied arts like“Painting, Music, Sculpture, Literature, Interior Architecture, Graphic Design, Industrial Product Design And Digital Arts”, art criticism and art history. Quantitative data of the research were analyzed with descriptive statistics and qualitative data were analyzed with thematic analysis. As a result of the research; A statistically significant difference was found in favor of the experimental group in the achievement test, attitude scale and general creativity scale post-test scores. As a result of the analysis of the qualitative data, it was concluded that the students had achievements under five themes:“cognitive dimension”,“artistic dimension”,“environmental awareness dimension”,“affective dimension”and“distance education dimension”.