Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bakanlıkların yapılanması ve bir model önerisi
Organization of ministries in the presidential government system and a model proposal
- Tez No: 736833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kuvvetler ayrılığının keskin olup olmayışına göre temelde hükümet sistemleri üçe ayrılmaktadır. Bunlardan ilki sert kuvvetler ayrılığını benimseyen başkanlık sistemidir. İkincisi yumuşak kuvvetler ayrılığının benimsendiği, yürütme ile yasama arasındaki ayrımın çok net olmadığı parlamenter sistemdir. Üçüncüsü ise, devlet başkanının halk tarafından seçildiği başkanlık sistemi ile parlamenter sistemin türevi olan yarı başkanlık sistemidir. Ülkeler siyasal ve yönetsel ihtiyaçlarına uygun olarak bu hükümet sistemlerinden kendine uygun olanını ihtiyaçları doğrultusunda revize ederek uygulamaktadır. Uygulanan sistem de ülke kamu yönetiminin yapı ve işleyişine doğrudan etki etmektedir. Türkiye de yaklaşık 150 yıllık anayasal süreçte kendine uygun olan hükümet sistemi için hep bir arayış içinde olmuştur. I. Meşrutiyetin ilanı ile parlamenter sistemin, 1920'de meclisin açılması ile meclis hükümet sisteminin, 1924-1961 yılları arasında meclis hükümet sistemi ile parlamenter sistemi bünyesinde barındıran karma bir hükümet sisteminin,1961 anayasası ile“Westminster Modeli”olarak ifade edilen parlamenter sistemin, 2007 yılında yapılan referandum ile yarı başkanlık sisteminin uygulandığı ülkemizde 2018 yılından itibaren yeni hükümet sistemine geçilmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılan bu yeni sistem ile kamu yönetiminde ciddi değişimler yaşanmıştır. Bu çalışmanın amacı Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bakanlık yapılanması ile daha önce uygulanmış hükümet sistemlerindeki bakanlık yapılanması arasındaki farklılık ya da benzerlikleri ortaya koymak ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde etkin ve verimli bir bakanlık yapılanmasının oluşturulabilmesi için bir model önerisi sunmaktır. Bu amaçla, nitel araştırma yöntemleri kullanılan çalışmada veriler ikincil kaynak taraması yöntemi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Government systems are basically divided in to three according to the fact that whether the separation of powers principle is keen or not. The first of these is presidential system which accepts the strict separation of powers principle. The second one is the parliamentary system that is experiencing a mild separation of powers and there is no clear differentiation between the executive branch and the legislative branch. The third one is semi-presidential system, derivative of presidential system in which head of the state is elected by the public and the parliamentary system. Countries revise and apply one of these government systems that fits their political and executive needs. The applied system directly effects structure and functioning of public administration in the country. Turkey has always been in a search for the suitable system during its constitutional process for almost 150 years. After proclamation of the first Constitutionalist period, parliamentary system was adopted, after opening of parliament in 1920, Assembly Government system was adopted, between 1924 and 1961 there was a mixed constitution of Assembly Government system and parliamentary system, with 1961 constitution a parliamentary system called“Westminster Model”was adopted, after the referendum in 2007 semi-presidential system was adopted and since 2018 the new government system is in charge. Together with the new system called Presidential Government System, there has been big changes in public administration The aim of this study is to reveal the differences and similarities between the ministry structure of the Present Turkish Presidential government system and the ministry structures in the previous Turkish government systems. It is also aimed to propose a model in order to create an effective and efficient ministry structure in the presidential government system. For this purpose, the required data were collected by secondary literature review method in this study in which qualitative research methods were used.