Kıbrıs Türk Milliyetçiliği'nin gelişimi
Development of Turkish Cypriot Nationalism
- Tez No: 73684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET KURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Milliyetçilik alamı, ortaya çıktığı tarihsel süreçten günümüze kadar ulaşan dönem içerisinde, çok önemli bir işleve sahip olmuş, dünyadaki tüm toplumların tarihsel, sosyo-ekonomik, politik ve kültürel gelişimlerini doğrudan etkilemiştir. XVin. yüzyılın sonlarına doğru Batı Avrupa'da doğup, dünyaya yayılan bu akım, Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan ve Ortodoks Rumlarla, Müslüman Türklerin yaşadığı Kıbrıs'ta da yankısını bulmuştur. Milliyetçilik akımının Kıbrıs'ta etkili olmaya başladığı dönem içerisinde, Ada bir İngiliz kolonisi idi. Ancak, diğer sömürgelerde yaşanandan farklı olarak, Kıbrıs'ta, anti-kolonyalist milliyetçilik birleştirici olamamıştır. Diğer bir ifadeyle, farklı etnik-dinsel grupları, nefret edilen yabancı yönetime karşı biraraya getiren ve tepkisel bir fenomen olan anti-kolonyalist Üçüncü Dünya Milliyetçiliği, Kıbrıs örneğinde birleştirici olamamıştır. Bunun en büyük nedeni, Ada'ya ilk önce girerek, Ortodoks Rum cemaatı etkileyen Yunan milliyetçiliğinin dışlayıcı ve yayılmacı karakteridir. Yunan milliyetçiliğine ve hedeflerine karşı, kendi kültürlerini, benliklerini ve varlıklarım koruma çabasına girişen ve Anadolu'daki Türk Milliyetçiliği ile özdeşleşen Müslüman Türkler ise zaman içerisinde, Kıbrıs'ın kendine özgü koşullarından da etkilenen, hedefleri ve yönelimleri farklı, ayrı bir kimlik ve milliyetçilik geliştirmişlerdir. Büyük ölçüde,
Özet (Çeviri)
m SUMMARY From the time it appeared, nationalism has directly affected the historical, socio-political, economical and cultural development of all societies all around the world. The movement of nationalism, which was born in the late eighteenth century in Western Europe and later spread to the whole world, also affected the third biggest island in the Mediterranean, Cyprus, where Orthodox Greeks and Muslim Turks lived. At the time when the movement of nationalism started to be influential in Cyprus, the Island was a British colony. However, unlike other colonies, in Cyprus anti-colonialist nationalism could not result in unity between the two ethno-religious communities against the common enemy; colonial rule. The main reason for this was the expansionist character of Greek Nationalism entered in Cyprus and influenced Orthodox Greeks living there. The Muslim Turks, who identified themselves with Turkish nationalism in Anatolia, tried to protect their separate culture, identity and presence on the Island against the Greek nationalism. In time they developed a different identity and a nationalism with its own goals, peculiar to their own living conditions. On the other hand, British colonial policies, which followed the principle of