Matematik başarısını etkileyen faktörler
The Factors affecting mathematics achievement
- Tez No: 73685
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırmada matematik başarısını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu faktörler; tutum, sayısal yetenek, cinsiyet ve anne ve babanın öğrenim düzeyi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma 1996 - 1997 öğretim yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi İlk Kısmı 4. ve 5. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Bu okulda iki farklı öğrenci grubu bulunmaktadır; okula kurayla ve sınavla alınan öğrenciler. Araştırma yürütülürken bu iki farklı öğrenci grubu dikkate alınmıştır ve bu iki grup öğrencinin, matematik dersindeki başarılan, matematiğe karşı tutumları ve sayısal yetenekleri arasında manidar bir fark olup olmadığı da araştırılmıştır. Matematiğe yönelik tutumu ölçmek için Aşkar'ın 1986 yılında geliştirdiği“Matematik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”, öğrencilerin sayısal yetenek düzeylerim ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Sayısal Yetenek Testi”kullanılmıştır. Sayısal yetenek testinin güvenirliği 4. sınıflarda a = 0.90 ve 5. sınıflarda a = 0.88, geçerliği ise her iki sınıf düzeyinde de 0.84 bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin matematik dersindeki başarılarını belirlemede, 1. ve 2. dönemde yapılan matematik sınavlarından aldıkları puanların ortalamaları alınmıştır. Diğer bilgiler ise, öğrenci dosyalarından taranarak elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı tekniği ve t testi ile analiz edilmiştir. Manidarlık düzeyi 0.05 olarak alınmış ancak 0.01 düzeyindeki manidarlıklar da belirtilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, matematik dersindeki başarı ile matematiğe karşı tutum ve sayısal yetenek arasında olumlu ve yüksek bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki 0.01 düzeyinde manidardır.TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi İlk Kısmı 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki başarıları, matematiğe karşı tutumları ve sayısal yetenekleri bakımından, okula kura ve sınavla alman öğrenciler arasında manidar bir fark bulunmuştur. Bu farkın okula sınavla alınan öğrencilerin lehine olduğu görülmüştür. Matematik dersindeki başarıları bakımından kız ve erkek öğrenciler arasında manidar bir fark bulunmamıştır. Matematik dersindeki başarıları bakımından annenin ve babanın öğrenim düzeyine göre sınıflandırılan gruplar arasında manidar bir fark bulunmuştur. Bu farkın annenin ve babanın öğrenim düzeyinin üniversite ve üstü olarak sınıflandırılan grubun lehine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Factors effecting the success in mathematics were studied in this research. These factors were limited by attitude, numerical ability, sex and parents' educational level. The research was carried out in 1996 - 1997 school year at Private Lycee of the Foundation of TED Ankara College and on fourth and fifth grade students of the primary school. There are two different groups of students who are accepted by drawing lots and who are accepted by taking an entrance examination. During the study, these two different groups were taken into consideration and it was also investigated whether their mathematics' achievements, their attitudes towards mathematics and their numerical abilities differ or not.“Attitude Scale for Mathematics”developed by Aşkar in 1986 was used in order to evaluate the attitude towards mathematics.“Numerical Ability test”was developed by the researcher for the evaluation of numerical abilities of the students. Reliability of Numerical Ability Test was found as a= 0.90 for fourth grades and cc= 0.88 for fifth grades and the validity was found 0.84 for both grades. Besides, means of the students' mathematics scores of first and second terms were taken in the evaluation of mathematics' achievement. Further information was gathered from the students' files. Data were analysed using Pearson - Moment Correlation Coefficient and t test. Significance Level was accepted as 0.05; however, 0.01 significance level was also stated. As a result of the analyses positive and high correlation were found amongst“students' achievement in mathematics”,“students' attitude towards mathematics”and“students' numerical ability”. This correlation is significant at level of 0.01.IV There was significant difference amongst“students' achievement in mathematics”and“students' attitude towards mathematics”and“students' numerical ability”. This difference was in favour of the students who were selected by the entrance examination. No significant difference was found between girls and boys according to their mathematics' achievement. There was also significant difference between the groups classified according to their achievement in mathematics and their parents' educational level. It has been observed that this difference was in favour of the group whose parents were classified as university educated and higher.