Türk gemi inşa sanayisi üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on the shipbuilding industry of Turkey
  1. Tez No: 736842
  2. Yazar: CEMAL SIVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı seçili bağımsız değişkenlerin Türk gemi inşa sanayisinin bütünü üzerindeki etkisinin ampirik olarak araştırılmasıdır. Çalışmada Türk gemi inşa sanayisinin bütününü temsilen Clarksons Research Service Ltd. tarafından sağlanan sözleşme, sipariş ve teslimat hacimleri 1996:Q1-2019:Q4 çeyreklik verileri kullanılmıştır. Bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlerle olan ilişkisi“Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) sınır testi”yaklaşımıyla test edilmiştir. Çalışmada kullanılan bağımsız değişkenler ise LIBOR, döviz kuru, ikinci el gemi fiyatları endeksi, Amerika Birleşik Devletleri demir-çelik üretici fiyat endeksi ve baltık kuru yük endeksidir. Bağımlı ve bağımsız tüm değişkenlerin durağanlık testleri“Genişletilmiş Dickey-Fuller (ADF)”ve "Phillips-Perron (PP) testleriyle incelenmiştir. Tüm değişkenlerin en fazla I(1) seviyesinde durağan olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca ARDL sınır testinin güvenilirliğini ve geçerliliğini ölçen Jarque-Bera Normallik Testi, Breusch-Godfrey Otokorelasyon LM testi, Breusch- Pagan-Godfrey Değişen Varyans testi ve Ramsey RESET testleri ile CUSUMCUSUMQ testleri ve hata düzeltme modeli de yapılmıştır. Tüm test sonuçları istatistiki olarak anlamlıdır ve modeli desteklemektedir. Analizin sonuçlarına göre bağımlı ve bağımsız değişkenlerin uzun dönem ilişkisinin olduğu ve istatistiki olarak uzun dönemli ilişkinin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır. Baltık kuru yük endeksi, döviz kuru ve ikinci el gemi fiyatlarındaki değişim Türk gemi inşa sanayisini pozitif etkilerken, ABD demir-çelik ÜFE endeksi ve LIBOR'daki değişim negatif olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to empirically investigate the effect of selected independent variables on the Turkish shipbuilding industry as a whole. In this study, the agreement provided by Clarksons Research Service Ltd., 1996:Q1-2019:Q4 quarterly data of volume of order and delivery has been used. The relationship of the dependent variable with the independent variables has been tested by“Autoregressive Distributed Lag Bound Test (ARDL)”approach. The independent variables used in the study are LIBOR, exchange rate, secondhand ship price index, United States iron and steel producer price index and baltic dry index. The stationarity tests of all dependent and independent variables have been examined with the“Extended Dickey-Fuller (ADF)”and "Phillips-Perron (PP) tests. It has been determined that all variables are stationary at the maximum I(1) level. In addition, Jarque-Bera Normality test, Breusch-Godfrey Serial Correlation LM test, Breusch-Pagan-Godfrey Heteroscedastic test, Ramsey RESET tests, CUSUMCUSUMQ tests and error correction model has been used to measure the reliability and validity of ARDL limit test. All test results are statistically significant and supporting the model. According to the results of the analysis, it has been concluded that there is a long-term relationship between the dependent and the independent variables and that the long-term relationship is statistically significant. While the changes in the baltic dry index, the exchange rate and the second-hand ship prices affect Turkish shipbuilding industry positively, the changes in the US iron and steel PPI index and LIBOR affect negatively.