Gemi inşaatında tasarım performansını etkileyen faktörler: Yalın felsefenin çelik gemi inşa sektöründe incelenmesi
Factors affecting design performance in shipbuilding: analysis of lean philosophy in steel-structured shipbuilding industry
  1. Tez No: 210805
  2. Yazar: AZİZ ALPER KURULTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, İşletme, Marine Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada çelik konstrüksiyonlu ticari gemilerin tasarımı ve inşasında yalın felsefenin önemi incelenmiştir. Çelik gemi inşası, ürün çeşitliliğinin fazla olduğu proje tipi bir üretim sektörüdür. Bu, gemi özelliklerinin müşteri ihtiyaçlarına göre belirlenmesini ve üretim sürecinin bu özelliklere bağlı olarak oluşturulmasını kapsamaktadır. Bu çalışma, çelik gemi tasarımında ve inşasında hangi yalın tasarım ilkelerinin daha etkili olduğunu belirlemeyi amaçlamıştır. Bundan başka, maliyetlerin düşürülmesi, israfların azaltılması ve işlem zamanlarının kısaltılması için ne gibi uygulamaların kullanılabileceğini tanımlamaktadır. Belirtilen amaçlara ulaşabilmek maksadıyla literatürde sıklıkla kullanılanılan faktörlerin yanısıra standartlaşma seviyesi, yerlileştirme çalışmaları gibi faktörler de belirlenmiştir. Önce analiz modeli oluşturulmuş, sonra hipotezler tanımlanmıştır. Araştırma neticesinde Türk Gemi İnşa Sanayisi'nde (çelik gemi inşası) Yalın Tasarım ilkelerininin üretime etkisi ile işlem sürelerinin kısaltılması, israfların azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi için hangi faktörlerin etkili olabileceği belirlenmiştir. Bu faktörlerin etkileme ağırlıkları anket sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar genel itibari ile literatürde daha önceden yapılan araştırmalarla paralellik göstermektedir. Ancak, anket sonuçlarına göre yerlileştirme çalışmalarının beklendiğinin aksine maliyetlerin düşürülmesi, israfların azaltılması, işlem sürelerinin kısaltılması üzerinde pozitif etkisi olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research questions the importance of lean philosophy in steel structured commercial ship design and shipbuilding. Shipbuilding is a unique `project type? manufacturing industry which encompasses a lot of product variety. This includes specifications which are determined according to the customers? requirements as well as the manufacturing processes which are based on these requirements. This research aims to determine the lean design principles which primarily affect steel ship design and shipbuilding. Furthermore it identifies what kind of practices can be used for cost, lead time and waste reduction. In addition to the main factors used in previous research, ?the standardization level? and ?national supplier? factors were also determined in order to achieve the aformentioned research goals. First the analysis model was created and then the hyphotheses were defined. As a result of this research, the key factors for cost, lead time and waste reduction in conjuntion with the effect of lean design principles were determined in the Turkish Shipbuilding Industry (steel structured ships). The weights of these factors were evaluated according to results of the research. The results of this research agree with the general established conclusions of previous research. However as opposed to what was expected, the ?using national supplies? factor was found to have no positive effect on reducing cost, waste and lead time.