A methodological comparison of postgraduate theses in elt between 2019 and 2021
2019 ve 2021 yılları arasında İngiliz dili eğitimi alanındaki lisansüstü tezlerin metodolojik bir karşılaştırması
  1. Tez No: 736841
  2. Yazar: MUHAMMET ÖCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER SU BERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Covid-19 salgını 2019'un sonlarında Çin'de ortaya çıktığı andan itibaren hayatın hemen her alanını etkisi altına almıştır. Sosyal bilimlerdeki bilimsel araştırmalar en çok etkilenen alanlardan biri olmuştur. Sosyal bilimlerin diğer alanlarında olduğu gibi İngiliz Dili Eğitimi (ELT) alanında da araştırmalar birçok sorun ile karşılaşılmıştır. Araştırma örneklemlerine ulaşılamaması, yaşanan psikolojik veya fizyolojik sorunlar, araştırmacıların karşılaşmış olduğu sıkıntılardan bazıları olabilir. Öte yandan, tüm eğitim seviyelerinde uzaktan eğitim veya esnetilmiş yüz yüze eğitim, bazı araştırmacıları çalışmalarını yürütmek için daha fazla zaman ayırmaya yönlendirmiş olabilir. Bahsedilen olası etkileri göz önünde bulundurarak, bu çalışmanın temel amacı, İngiliz Dili Eğitimi araştırmacılarının, salgın öncesi (2019) ve salgın döneminde (2020, 2021) yayınlamış oldukları yüksek lisans ve doktora tezlerindeki metodolojik eğilimlerini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için araştırmanın örneklemini 806'sı yüksek lisans ve 128'i doktora olmak üzere toplam 934 lisansüstü yüksek lisans ve doktora tezi oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi Yükseköğretim Kurumu Ulusal Tez Merkezinde 2019, 2020 ve 2021 yıllarında yayınlanan İngilizce Öğretimi alanındaki tüm yüksek lisans ve doktora tezlerini içermektedir. 271 tezden oluşan bir pilot çalışmanın uygulanmasından sonra, araştırmacı tarafından, araştırma metodolojisinin ana ve alt kriterlerini içeren bir kontrol listesi ve veri toplama aracı olarak bir Microsoft Excel çalışma sayfası tablosu geliştirilmiştir. Veri toplama tablosu ve kontrol listesi kullanılarak nitel döküman analizi yöntemi uygulanmış ve veriler nitel olarak toplanmıştır. Toplanan veriler, ortalama puanlar, frekanslar ve alt kriterlerin yüzdeleri dahil olmak üzere tanımlayıcı istatistikler kullanılarak nicel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, salgın döneminde, salgın öncesine göre yayınlanan yüksek lisans ve doktora tezlerinin sayısının azaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, salgının araştırmacıların yüksek lisans ve doktora tezlerinde metodolojik unsurları kullanma ve uygulama eğilimlerini çoğunlukla olumsuz kısmen de olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Çalışma, daha sonraki araştırmacılar için, bulguların, salgın gibi büyük veya küçük ölçekli benzer olağandışı durumlarda araştırma planlamalarını hem daha uyumlu hale getirmeleri hem de alternatifleri olması gerektiğini göstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected almost all aspects of life since it broke out in China in late 2019. Scientific research in social sciences has been one of the most affected aspects. Like other fields of social sciences, research in English Language Teaching (ELT) has encountered many issues to deal with. Psychological or physiological complications, lacking in reaching participants of their studies may have been some troubles researchers faced. On the other hand, distance, or flexible face-to-face education in all the educational cycles may have led some researchers to spend more time to conduct their studies. Regarding these possible effects, the main purpose of this study was to explore English Language Teaching researchers' methodological tendencies in their master's theses and doctoral dissertations published pre (2019) and while (2020, 2021) pandemic in Turkey. To achieve this aim, the sample of the study consisted of 934 postgraduate theses and dissertations 806 of which were master's and 128 of which were doctoral. The sample of this study included all the theses and dissertations in ELT published in the National Thesis Center of the Higher Education Institution in 2019, 2020 and 2021. After implementation of a pilot study with 271 theses and dissertations, a checklist including the main and sub-criteria of research methodology and a Microsoft Excel worksheet as data collection grid were developed by the researcher. By using the grid and the checklist, data was collected qualitatively by implementing qualitative document analysis method. The collected data was analyzed quantitatively by using descriptive statistics including mean scores, frequencies, and percentages of sub-criteria. Findings of the study revealed that the number of published master's theses and doctoral dissertations decreased while pandemic in comparison with pre-pandemic. In addition, the findings also revealed that pandemic affected the researchers' tendencies mostly negatively and partly positively in usage and implementation of methodological elements in their master's theses and doctoral dissertations. The study has significance for further researchers in that the findings have shown that they should make their research planning both more adaptable and having alternatives in case of similar unusual situations in large or small scale like the pandemic.