Savunma sanayi ve endüstri 4.0: Türkiye'deki savunma ve havacılık şirketlerine yönelik bir araştırma
Defense industry and industry 4.0: A research on defense and aviation companies in Türkiye
- Tez No: 736856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUH BEGENİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, Sanayi devriminin dördüncü basamağı olarak da adlandırılan Endüstri 4.0 kavramı ile ilgili çalışılmıştır. Sanayi devriminin zaman içindeki tarihsel gelişimi göz önünde bulundurularak Endüstri 4.0 kavramı ele alınmıştır. Bununla birlikte, literatürde günümüze kadar süregelen çalışmalar irdelenerek mevcut durum analizi yapılmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, son yıllarda önemi giderek artan ve çeşitli sektörlere entegre edilen Endüstri 4.0 kavramını, Türkiye'de Saha İstanbul üyesi olan çeşitli savunma ve havacılık şirketlerinde inceleyerek şirketlerin Endüstri 4.0'a verdikleri önem ve mevcut durumları arasındaki farkları ortaya koymaktır. Bu araştırmada endüstri 4.0'ın 5 boyutu olarak ele alınan strateji, organizasyon yapısı, kaynaklar, bilgi sistemleri ve kültür boyutlarından nasıl etkilendiği analiz edilerek savunma yönetimi yazınına katkı yapılması hedeflenmektedir. Diğer taraftan, bu araştırmanın Türk savunma sanayi çalışanlarına, sektörüne ve kamuya savunma sektörünün gelişimi ile gidişatının yönünün anlaşılması, bu sürecin yönetilmesi konusunda yol gösterici olacağı ve sektöre pozitif katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda Endüstri 4.0 uygulamalarının önemsendiğini, ancak, bununla birlikte farkındalık, bilgi düzeyi, konuya ilişkin yatırım ve personel istihdamının yeterli düzeye gelmesi amacıyla üniversiteler, AB fonları, diğer ulusal fonlar veya kamu kaynaklarıyla Endüstri 4.0'ın yaygınlaştırılması ve uygulamalarının artması için teşvik ve desteklerle uygulamaların artabileceği düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler : Endüstri 4.0, Savunma, Havacılık, Havacılık & Savunma Sanayii, Savunma Yönetimi Bilim Kodu : Sayfa Sayısı : 124 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Memduh BEGENİRBAŞ
Özet (Çeviri)
In this research, the concept of Industry 4.0, also known as the fourth step of the Industrial Revolution, was studied. Considering the historical development of the industrial revolution over time, the concept of Industry 4.0 has been discussed. However, the literature has analyzed the current situation by studying the studies that have been going on until today. In this context, the aim of this study is to explore the concept of Industry 4.0, which has been increasingly important in recent years and integrated into various sectors, and to identify the differences between the importance and current situations of companies in Industry 4.0 by examining the various defense and aerospace companies that are members of SAHA Istanbul in Türkiye. This research aims to contribute to the defense management writing by analyzing the impact of strategy, organization structure, resources, information systems and culture dimensions as 5 dimensions of industry 4.0. On the other hand, it is considered that this research will guide the Turkish defense industry employees, the industry, and the state in understanding the development and course of the defense industry, and in the management of this process, and will contribute positively to the industry.. As a result of the research, it is believed that Industry 4.0 applications are important, but applications may increase with encouragement and support to promote Industry 4.0 with universities, EU funds, other national funds or public resources, to ensure that awareness, knowledge level, investment and employee employment are adequate. Key Words : Industry 4.0, Defense, Aviation, Aviation & Defense Industry, Defense Management Science Code : Page Number : 124 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Memduh BEGENIRBAS