Aslı Der'in kitaplarının çocuk edebiyatının temel ögeleri açısından incelenmesi
Examination of Aslı Der's books in terms of the basic elements of children's literature
- Tez No: 736855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KÜÇÜKLER KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada Aslı Der'e ait çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının temel ögelerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öncelikle çocuk edebiyatı başlığı altında kuramsal bilgiler edinilmiştir. Yapılan araştırmada çalışma nesnesi olarak yazarın tüm kitapları seçilmiştir. Araştırmaya konu olan kitaplar nitel veri toplama yollarından doküman incelemesi yöntemi ile konu, ileti, karakterler, dil ve anlatım ve resim özellikleri bağlamında incelenmiştir. Eserler çocuk edebiyatının ögeleri ve edinilen kuramsal bilgiler doğrultusunda tek tek ele alınmıştır. Araştırmada Aslı Der'in çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının incelenen ögelerine uygun özellikler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Eserlerin, çocuk okurun bilişsel ve duyuşsal özelliklerine uygun olduğu ve okurun gelişimini destekler nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the children's books of Aslı Der according to the basic elements of children's literature. In the research, first of all, theoretical information was obtained under the title of children's literature. In the research, all the books of the author were chosen as the study object. The books that are the subject of the research were examined in the context of the subject, message, characters, language and expression and picture features with the document analysis method, one of the qualitative data collection methods. The works were handled one by one in line with the elements of children's literature and the theoretical knowledge gained. In the research, it has been concluded that Aslı Der's children's books have features suitable for the examined elements of children's literature. It has been seen that the works are suitable for the cognitive and affective characteristics of the child reader and support the development of the reader.