Çağdaş sanat spekülasyonlarının sanatçıya ve sanat piyasalarına etkileri
Effects of contemporary art speculations on artists and art market
  1. Tez No: 736862
  2. Yazar: MÜZEYYEN YEŞİM YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ATALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tezde, çağdaş sanat piyasasının dinamikleri ele alınarak, dinamiklerin değişim süreçlerinde, sanat propagandalarının, küreselleşmenin ekonomik ve kültürel sonuçlarının, piyasa paydaşlarının, çağdaş sanat üzerindeki spekülatif etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Para- piyasa- işletme- markalaşma- sürdürebilirlik, kar vb. kavramları sanat üreticisi ile birlikte aynı cümle içinde telaffuz etmek garip gelse dahi, günümüz dinamikleri içinde sanatçının piyasada varlığını kabul ettirip, sürdürebilirliğini sağlayabilmesi adına bu kavramlarla yüzleşmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalması ve bu durumun olumlu olumsuz yönleri incelenmiştir. Çağdaş sanat piyasalarının dinamiklerini oluşturan yapılar incelenerek, spekülatif hareketlerin yapısı üzerinden, bu yapıların sanatçılara ve günümüz piyasalarına etkileri ele alınmıştır. Tezde ayrıca spekülatif piyasa yapısının içinde sanatçıların konumu ve yapının sanat piyasalarını nasıl etkilediği değerlendirilmektedir. Spekülatif hareketlere neden olan yapının oluşum nedenleri ve bu yapıda yer almak istemeyen sanatçılar için diğer meslek gruplarının sahip oldukları sosyal haklara sahip olmaları için gereken yapılanmalardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the dynamics of the contemporary art market, the changes in the dynamics, the art propaganda, the economic and cultural consequences of globalization, the market stakeholders, and the speculative effects on contemporary art. Money-market-business-branding-sustainability, profit etc. Even if it seems strange to pronounce the concepts in the same sentence with the art producer, the fact that the artist has to face these concepts in order to establish his presence in the market and ensure its sustainability, and the positive and negative aspects of this situation are examined. By examining the structures that make up the dynamics of contemporary art markets, the effects of these structures on artists and today's markets are discussed through the structure of speculative movements. The thesis also evaluates the position of the artists in the speculative market structure and how the structure affects the art markets. The reasons for the formation of the structure that causes speculative movements and the structures required for artists who do not want to take part in this structure to have the social rights that other professional groups have are mentioned.