Bulgaristan göçmenlerinin sosyokültürel etkileşimleri: İzmir örneği (1950-1990)
Sociocultural interactions of bulgaria-immigrants: İzmir sample (1950-1990)
  1. Tez No: 736887
  2. Yazar: EGE TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
1950-1990 yılları arasında Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan insanların yerleşmek için tercih ettikleri ilk üç şehirden biri İzmir'dir. İzmir'e göç eden insanların kültürel açıdan incelenmesi, göç eden kültürü daha iyi tanımak için önem arz etmektedir. Bu çalışmada, İzmir'e yerleşen göçmenlerin entegrasyon süreçleri ve bu süreçte karşılaştıkları zorluklar, göçmenlerin yemek kültürleri ve konuştukları diller başta olmak üzere kültürün bazı unsurlarına değinilerek ele alınmaktadır. Çalışmada göçmen grupların ev sahibi kültürde asimile mi oldukları yoksa entegre mi oldukları çeşitli kültürel faktörle ilgili sorularla tartışılmıştır. Literatürde var olan çalışmalar yalnızca Türklerin Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göçüne odaklanırken bu çalışma, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Pomakları ve Romanları da kültürel anlamda incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmayı benzerlerinden ayırarak literatüre katkı sağlayan diğer bir nokta ise çalışmanın İzmir örneklemini ele alarak Bulgaristan'dan göçü sosyokültürel açıdan konu edinmesidir. Çalışmada veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular“kültür analizi”modeli kullanılarak incelenmiştir. Görüşme soruları yapılan literatür taramasının ardından belirlenmiştir. Göçmenlerle yapılan görüşmeler sonucunda, zorunlu göçün göçmen gruplar üzerinde yarattığı kültürel etkiler tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, çeşitli kültürel boyutlarla ilgili 20 soru görüşmecilere yöneltilmiştir. Yöneltilen soruların konu başlıkları şunlardır;“devletin ve yerli halkın göçmenlere karşı tutumu, inançlar, dini ve milli bayramlar, çeşitli kutlamalar, ritüeller, yemek kültürü, dilsel farklılıklar, giyim-kuşam farklılıkları, eğitim, kadınların eğitime ve iş gücüne katılımı, akraba evliliği ve erken yaşta evlilik”.
Özet (Çeviri)
İzmir is one of the three settlements most preferred by those who came to Turkey from Bulgaria with forced migration between 1950-1990. It is important to examine the people who migrated to İzmir from a cultural perspective in order to get to know the migrating culture better. This study deals with the integration processes of immigrants who settled in Izmir and the difficulties they encounter in this process, by addressing some elements of the culture, especially the food cultures of the immigrants and the languages they speak. In the study, whether immigrant groups are assimilated or integrated in the host culture is discussed with questions about various cultural factors. While the existing studies in the literature only focus on the forced migration of theTurks from Bulgaria to Turkey, this study also aims to examine the Pomaks and the Romanies who forced to migrate from Bulgaria to Turkey in a cultural sense. Another point that contributes to the literature by distinguishing this study from its counterparts is that the study deals with the Izmir sample and focuses on immigration from Bulgaria from a sociocultural perspective. Semi-structured interviews were used to collect data in the study. The findings were analyzed using the“cultural analysis”model. The interview questions were determined after the literature review. As a result of interviews with immigrants, the cultural effects of forced migration on immigrant groups were tried to be determined. In this context, 20 questions about various cultural dimensions were directed to the interviewees. The topics of the questions asked were as follows;“the attitudes of the state and local people towards immigrants, beliefs, religious and national holidays, various celebrations, rituals, food culture, linguistic differences, differences in clothing, education, women's participation in education and labor force, kin marriage and early marriage”.