Tarihsel süreçte Didim'de yaşanan göçlerin yarattığı değişimin turizm ekseninde incelenmesi
The investigation of changes caused by migrations to Didim within the historical process in the context of tourism
  1. Tez No: 546912
  2. Yazar: ARZU TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ KOZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, İşletme, Sociology, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tarih sahnesine, bağımsız İyon kentlerinden birisi olan Milet'in Kehanet Merkezi olarak çıkan Didim, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altına girdikten sonra Cumhuriyet Dönemi'ne kadar küçük bir Rum köyü olarak varlığını sürdürmüştür. Lozan Barış Anlaşması'nın imzalanmasıyla Rum nüfus, 1922 yılında köyden ayrılmıştır. Bu süreçten sonra, 1924 yılında Selanik'ten başlayan yeniden yerleşimleri; 1936 yılında Bulgaristan'dan, 1986-1989 yılları arasında baraj projeleri nedeniyle doğu bölgelerinden ve 1990 yılı itibariyle turizmin gelişimine bağlı olarak gerçekleşen göçler takip etmiştir. Bu bağlamda, bir göç kenti olarak anılabilecek Didim'de göçlerin neden olduğu değişim süreçlerini ve değişime maruz kalan toplumsal grupların turizmle kurdukları ilişkiyi anlamak için bu çalışma yürütülmüştür. Didim yaşamını inşa eden ve göçün katmanları olarak kavramsallaştırılan toplumsal grupların yarattığı sosyal dinamikler ve turizmle kurdukları ilişkiler incelenirken; zaman içinde gerçekleşen olayları, eylemleri ve etkileşimleri açıklamak için temellendirilmiş kuram yaklaşımı benimsenmiştir. Bu çerçevede 42 katılımcı ile derinlemesine görüşme yapılarak yürütülen bu araştırmanın sonucunda; yerli halkın Didim'in ekonomik yaşamında yer alamamasına karşın baraj göçmenlerinin ve turizme bağlı göçmenlerin Didim ekonomisinde egemen bir yapıda olduğu açığa çıkarılmıştır. Diğer yandan, göçlerin Didim'de yarattığı toplumsal süreçler; sosyokültürel, ekonomik ve çevresel olarak üç boyutlu olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Didyma first appeared on the stage of history as the Oracle Center of Miletus, one of the independent Ionian cities, and hosted many different civilizations throughout the history, and remained as a small Greek village under the rule of the Ottoman Empire until the Republican Period. After the signing of Lausanne Peace Treaty, the Greek population left the village in 1922. Following this period, the resettlements began in 1924 with Thessalonian immigrants, continued with Bulgarian immigrants in 1936, Eastern Anatolian immigrants between 1986 and 1989 due to dam projects in the East, and followed by tourism-led migrations after 1990s. Within this context, this study was conducted in order to understand the periods of change caused by migrations to Didyma, which could be referred to as the city of immigrants, and to understand the relationship between the changing communities and tourism. When examining the social dynamics created by communities that build the life in Didyma, and conceptualized as the migration stratum, and relationships between tourism, grounded theory approach was adopted to explain the events, actions, and interactions that occurred in due course. Within this framework, in-depth interviews were conducted with 42 participants, and it was observed that while local people do not take part in economic life and dynamism of Didyma, the Eastern Anatolian Immigrants and tourism-led immigrants dominate the economy of Didyma. On the other hand, the social processes created by migrations in Didyma were categorized as sociocultural, economic, and environmental processes