Siyah-beyaz fotoğrafçılıkta kültürel afişlerin deneysel olarak analizi ve uygulama çalışmaları
The Experimental analysis of the cultural posters with black and white photography and practical works
- Tez No: 73692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET“Truva ve Assos”festival konulu kültürel afişler, bu yöre ile ilgili siyah-beyaz fotoğrafların çekilmesi ile oluşturulmaya çalışılmıştır. Elde edilen fotoğraflarla, kültürel içerikli afişlere etkili ve estetik bir değer kazandırılmaya çalışılmıştır. Grafiksel iletişimin kurulmaya çalışılması, bu çalışmaların temelini oluşturmuştur. Kültürel Afiş tasarımlarında, renk kullanılmamış, çalışmalar tamamıyla siyah- beyazın gizemli büyüsü altında oluşturulmaya çalışılmıştır. Kültürel afişlerde siyah- beyaz fotoğrafın tercih söz konusu olmasındaki en büyük fonksiyonu gerek çekim ve gerekse baskı esnasında uygulanan teknik imkanların sunacağı çeşitlilik olmuştur. Tüm bu çalışmalar siyah-beyaz fotoğrafın etkili gücünü ortaya koymaya çalışırken, afiş çalışmalarındaki tasarımlar, grafiksel bir anlatım biçimini oluşturmaya yöneliktir. Siyah-Beyaz fotoğrafın, deneysel çalışmalar sonucu nasıl bir grafiksel tat oluşturabileceği ışık oyunları, Siyah-Beyaz ton farklılıkları, objektifin bakış açısı, negatif-pozitif ilişkisi, rölyef tekniği, solarizasyon gibi efektlerin kullanılması ile anlatım dilini nasıl zenginleştirdiği ve bilgisayar ortamına taşınarak nasıl sonuçlandırıldığı gösterilmeye çalışılmıştır. Siyah-Beyaz fotoğrafın etkili gücünün, iletişim ortamında grafiksel bir dile dönüşerek kültürel afişlerde anlatılması, araştırmanın uygulama çalışmalarının bu alanda kullanılabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The cultural posters on“Troia and assos”festival is tried to be taken the photogrraps of black & white related with this vicinity. With the handled photograps, an effective and esthetic valve is tried to be appreciaded to the cultural sports. Being formed the graphical communication has constituded the principal of these works. In the cultural poster conceptions, colour isn't used, the works are exactly tried to be formed under the effect of the mystical macig of black & white. The most important function for the preference of the black & white photograf is the voriety of the technical possibilities which are carried out either at the single act of drawing or at the time of printing. While all these works are bringing up the effective power of the black & white photograph, the conteptions at poster works try to constitute a grafhical expression. By the help of light tricks, black & white tone differences, objective's point of view, the relation of positive & negative, the relief techniques, solaration; it is tried to be shown how black & white photograph makes the expression get rich and it is also tried to be shown how it is concluded by being carried to the computer. The effective power of black & white photograph is tried to be shown that it turns into a grrafhical language by the help of communication, and the practial works can be used in the resarch.