Türkiye'de otomotiv sanayi
Automotive industry in Turkey
  1. Tez No: 73691
  2. Yazar: ERDOĞAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türk otomotiv sanayinin mevcut durumu, tarihsel gelişimi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Önceleri ital ikameci bir yapıda montaj sanayi olarak kurulan tesisler döviz darboğazı sebebi ile yerli girdi oranları arttırılarak daha çok döviz tasarrufu sağlanması amaçlanmıştır. Giderek büyüyen pazarla birlikte firma ve marka sayılan da artmıştır. Böylece yüzde yüze yaklaşan yerlileştirme oranı ile amaçlanan döviz tasarrufu önemli ölçüde sağlanmıştır. Tamamen iç piyasaya yönelik olarak kurulan otomotiv sanayinde ölçek ekonomileri, verimlilik, kalite, rekabet, ve ihracat pek fazla düşünülmemiştir. Bu durum yüksek gümrük duvarları arkasında ve lisansör firmaların kontrolünde 1990'k yıllara kadar devam etmiştir. Geçen uzun dönemde maliyetleri azaltıcı önlemler ölçek ekonomileri, teknolojik gelişmeler ve yan sanayi ile entegrasyon gibi konular üzereinde fazla durulmamıştır. 1990'lı yıllara gelindiğinde Türk otomotiv sanayi kendisini verimlilikten uzak, yeterli kaliteye ulaşamamış ve bunun sonucu dış piyasalarda rekabet edemeyen, ihracat yapamayan bir konumda bulmuştur. 1990'k yıllarda gümrüklerin aşağıya çekilmesi, Japon ve G. Kore firmalarının bir kısmının Türkiye'de üretim tesislerini kurması ve diğer bazı firmaların da üretim tesislerini kurma aşamasında olması mevcut yerli firmaları rekabete hazırlanmaya itmiştir. Mevcut yerli firmalar öncelikle kapasite ve ürün çeşidini arttırarak lisansör firmaların üretimden kaldırdığı modeller yerine halen Avrupa Birliği'inde üretimi devam eden modelleri üretme yoluna gitmişlerdir. Firma sayısı ve kapasitelerinin artması talebin ise aynı düzeyde kalması zaten düşük olan kapasite kullanım oranını iyice düşürmüştür. 2000 yılında Türkiye'de yıllık otomobil üretim kapasitesinin 900 bini aşacak olması mevcut potansiyel iç talep efektif talebe dönüştürülemez, rekabet ve ihracat olanakları geliştirilemez ise Türk otomotiv sanayini ciddi sorunlar beklemektedir. 2000'li yıllarda lokomotif bir sektör olması beklenen Türk otomotiv sanayi sorunlarını mümkün olan en kısa zamanda çözmesi gerekmektedir.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde otomotiv sanayi ve Türkiye ekonomisi başlığı altında, Türkiye ekonomisinin genel değerlendirmesi ve otomotiv sanayinin ekonomideki yeri tartışılmıştır. İkinci bölümde ise Türk otomobil sanayinde üretim ölçeği, verimlilik ve maliyetler üzerinde durulmuş ayrıca Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş. ile ilgili bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise AB ülkeleri otomobil sanayi incelenmiş ve Türk otomobil sanayi ile karşılaştırması yapılmıştır. Çalışma sonuç bölümü ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY In this study, historical development and present situation of Turkish Automotive Industry will be studied. In the beginning, assembly factories were established for import-substituting and increasing local production, because of foreing exchange saving. The number of firms and types of automobile increased with growing automobile market. The aim of foreign exchange saving was almost accomplished by local production. Turkish Automotive Industry was established at the beginning for only local market, that's why some problems such as lack of economies of scale, low level of productivity and of quality, export and international competition were disgarded. This stiuation had been continued up to 1990's. During this long period costs reduction, economies of scale, technologial developments, integration with component indusries, were not taken into consideration. Turkish Automotiv Industry has some problems which are inefficient production, insufficient quality, inefficient competitive power in the world market. In 1990' s customs barriers were decreased, some of Japanese and S. Korean firms established production plants and the some other firms started to establish production plants. These new developments changed the behavior of old firms in Turkish market. They started to reorganise ; increase production capacity and start to produce new types of products. Although there was an increase in the number of firms and their production capacity, demand for automobiles remained almost at the same level. Thus there was a decrease in capacity utilization, which has been already at a low level. Annual production capacity for -automobiles will be over 900.000 by the year 2000. If internal demand and export of automobiles fall short of meeting this production capacity Turkish Automobile Industry will face serious problems. In order Turkish Automobile Industry to be a locomotive of the industrial development current problems must be eliminated as soon as possible.IV The study is divided in to three sections. In first section ;automotive industry and its places in Turkish economy are investigated. Second section stuties production scales, productivity and costs. In addition some information about TOFAŞ A.Ş. has been presented. In last section, EC automotive industry was examined and compared with Turkish Automotive Industry.