Forecasting interest rates using shifting endpoints in small open economies: Evidence from Canada and the UK
Küçük açık ekonomilerde hareketli uç yöntemi ile getiri eğrisi tahmini: Kanada ve İngiltere örnekleri
  1. Tez No: 736926
  2. Yazar: İBRAHİM ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Kanada ve İngiltere gibi küçük açık ekonomilerde faizler için kullanılan tahmin yöntemlerinin tahmin performansını incelemektedir. özellikle, ABD için elde edilen sonuçların küçük açık ekonomileri kapsayıp kapsamadığını görmek için standart modeller ile değişken uç noktaları kullanan modeller arasında tahmin performansı açısından bir karşılaştırma yapılmaktadır. Değişken uç noktalar modeli altında, seviye, eğim ve içbükeylik olarak tabir edilen ve zamanla değişen bu üç faktörün, sabit bir ortalamaya değil de hareketli uçlu uzun dönem ortalamasına sahip olmasına izin verilmiştir. Hareketli uç yöntemi, faktörlerin üstsel düzeltmesi, faktörlerin belirli makroekonomik göstergeler ve enflasyon beklentileri ile ilişkisi üzerine uygulanmıştır. Tahminde temel ölçüt olan rastgele yürüyüş yöntemine kıyasla, getiri eğrisi faktörleri için hareketli uç yöntemine izin verilmesi örneklem dışı tahmin doğruluğunda önemli kazanımlar sunmuştur. Aynı zamanda, ABD ekonomisinin Kanada ve İngiltere getiri eğrileri üzerinde bir yayılma etkisi olduğuna dair güçlü kanıtlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the forecasting performance of widely used interest rate forecasting methods for small open economies such as Canada and the UK. In particular, I run a horse race between standard models and the models using shifting endpoints to see whether results for the US extends to small open economies. In this setup, three time-varying parameters, interpreted as factors corresponding to level, slope and curvature, are allowed to have shifting longrun means rather than a constant mean. The shifting endpoints are introduced by exponential smoothing of factors, and the connection of factors with certain macroeconomic variables and inflation expectations. In comparison to the random walk benchmark, allowing for shifting endpoints in yield curve factors offers significant gains in out-of-sample forecasting accuracy. Moreover, results suggest that there is a strong evidence that the US as a global economy has a spillover effect on the term structure of interest rates of Canada and the UK.