Differential contribution of acrab and oqxab efflux pumps to multidrug resistance in clinical isolates of Klebsiella pneumoniae
Klebsiella pneumoniae klinik izolatlarında acrab ve oqxab efflux pompalarının çoklu ilaç direncine farklı katkıları
- Tez No: 736968
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çoklu ilaç dirençli K. pneumoniae suşlarının sebep olduğu enfeksiyonlar, artan mortalite ve tedavi sınırlamaları ile dünya çapında önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Efluks pompaları, K. pneumoniae suşlarının antibiyotik direnç mekanizmasında önemli rol oynamaktadır. K. pneumoniae suşlarında efluks aracılığı ile direnç mekanizmalarını araştırmak için efluks pompa genlerinin (acrA, acrB, oqxA ve oqxB) ve efluks pompa düzenleyicilerinin (marA, soxS ve rarA) ekspresyonu nicel gerçek zamanlı PCR ile incelenmiştir. Efluks pompa inhibitörü CCCP, çoklu ilaç dirençli K. pneumoniae izolatında (n=43, %93) siprofloksasinin MİK değerini 2- ile -64 kat azaltabilmiştir. Referans suş (A111 suşu) ile karşılaştırıldığında, siprofloksasine dirençli izolatlarda sırasıyla acrA' nın 34' ünde (%74) ve acrB' nin 37' sinde (%81) aşırı ekspresyonu gözlemlenmiştir. İlginç bir şekilde, siprofloksasine dirençli 34 (%74) izolatta oqxA; 24 izolatta (%53) QqxB geninin aşırı ekspresyonu gözlemlenmiştir. Siprofloksasine dirençli izolatlarda sırasıyla regülatör marA (n=23, %50), SoxS (n=24, %53) ve RarA 'nın (n=28, %61) yüksek ekspresyon seviyeleri tespit edilmiştir. Ayrıca siprofloksasine dirençli izolatlarda acrAB ve marA ekspresyonu (sırasıyla r = 0.50, r = 0.45) ile oqxAB ve rarA ekspresyonu (sırasıyla r = 0.462912, r = 0.519354) arasında orta düzeyde bir korelasyon vardı. Sonuç olarak, acrAB ve oqxAB efluks pompalarının ve transkripsiyonel düzenleyici marA, soxS ve rarA' nın aşırı ekspresyonunun, K. pneumoniae izolatlarında siprofloksasin direncine katkısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Infections caused by multidrug-resistant K. pneumoniae characterize a major warning throughout the world owing to enhanced mortality and treatment limitations. Efflux pumps have an important role as a mechanism of antibiotic resistance in K. pneumoniae. To investigate the efflux-mediated resistance mechanisms of K. pneumoniae, the expression of efflux pump genes (acrA, acrB, oqxA and oqxB) and pump regulators (marA, soxS and rarA) were examined by quantitative real-time PCR. Efflux pump inhibitor CCCP was able to a reduce MIC values of ciprofloxacin by 2- to 64-fold in 43/46 (93%) in MDR-K. pneumoniae isolates. Compared to the reference strain (strain A111), acrA and acrB overexpression were observed in 34 (74%) and 37 (81%), respectively in ciprofloxacin-resistant isolates. Interestingly oqxA overexpression was observed in 34 (74%) ciprofloxacin resistant isolates and oqxB was observed in 24 (53%) ciprofloxacin resistant isolates. High expression levels of regulators MarA, soxS and rarA were also detected in 23 (50%), 24 (53%) and 28 (61%), respectively in ciprofloxacin resistant isolates. Additionally, there were a moderate correlation between the expression of acrAB and marA (r = 0.50, r = 0.45, respectively) and between the expression of oqxAB and rarA (r = 0.462912, r = 0.519354, respectively) in ciprofloxacin resistant isolates. In conclusion, the overexpression of acrAB and oqxAB efflux pumps and the transcriptional regulator marA, soxS and rarA contributed to ciprofloxacin resistance in K. pneumoniae isolates.