Finansman alanında uygulanan tekniklerdeki gelişmeler
Developments applied in financial techiques
- Tez No: 73699
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Dünyada İkinci Dünya Savaşından sonra karşılaşılan ekonomik durum finans sektörünü harekete geçirmiş ve bu alanda uygulanan tekniklerde gelişmeler sağlanmıştır. Özellikle 1973 petrol krizinden sonra tüm ülkelerde görülen ekonomik buhran, dünya piyasalarını finans açısından zor durumda bırakmış, kuruluşları bu konuda yeni arayışlara itmiştir. Bu etkiler sonucunda finans kuruluşları leasing, factoring, forfaiting, swap, option ve future kontratları gibi yöntemleri geliştirmişlerdir. Bu yöntemlerden leasing, yeterli finansal kaynağı olmayan firmaların ihtiyaç duydukları malı kiralama yolu ile elde etmelerini sağlarken, swap, option, future kontratları gibi yöntemler de firmaları kur riski, ticari risk, politik risk gibi durumlara karşı korumaktadır. Uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren firmalar ise foctoring ve forfaiting yöntemlerini kullanarak ticari faaliyetlerini garanti altına alabilmektedirler. Finans piyasalarında geliştirilen bu yöntemler daha önce de belirtildiği gibi firmaları hem ulusal ticarette hem de uluslararası ticarette çeşitli risklere karşı korumalarının yanısıra, finans kuruluşlarının verdiği hizmetlerle ticari faaliyetlerindeki yüklerini azaltmakta ve maliyet avantajı da sağlamaktadırlar. Ayrıca özellikle uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren büyük firmalar bu yöntemleri spekülasyon amacıyla da kullanarak büyük karlar elde etmektedirler. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, yukarıda bahsetmiş olduğum son dönemlerde geliştirilen finansal teknikler ele alınmakta ve bu tekniklerin gelişimi, özellikleri, türleri, avantajları gibi konular incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The economic situation faced after the Second World War motivated the financial sector so the financial techniques, applied in this area were developed. Especially, after oil-crisis which occured in 1973, the economic resession which was seen throughtout the world placed the world markets in difficulties from the finance point of wiev so by the way the institutions stayed in case of to search the new techniques.At the end of all the effects, financial institutions developed new twchniques on leasing, factoring, forfaiting, swap, option and future contracts. From these techniques leasing, supply the financial support to the firms which do not have the source in order to rent the required goods the others like swap, option and future contracts supports the firms againts the political, commercial and exchange rate risks. The firms which commercee in the international area can ensure their activities by using factoring and forfaiting techniques. As I mentioned before, the techniques which were developed in finance markets support the firms againts the risks both in national trade and in international trade, they also supply costing advantages by using financial institutions services, in addition especially the companies which serve in international markets obtain great amount of profits by using these techniques as speculationally This hight-licence thesis indicates the financial techniques developed in the last term and the developments, specialities, types and advantages of term.