Investigating the influences of shaded outdoor spaces on thermal adaptation and cognitive performance of university students in classroom environments
Gölgelendirilmiş dış mekanların üniversite öğrencilerinin ısıl adaptasyonuna ve sınıf ortamlarındaki bilişsel performanslarına etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 736993
  2. Yazar: BETÜL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDRE NAGHI LOPES DOS SANTOS NOURI, DOÇ. DR. YASEMİN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Education and Training, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gölgeleme stratejileri, Kentsel Isı Adası (KIA) etkisi gibi kentsel risk faktörlerini azaltmak için etkili bir araç olarak tanımlanmıştır. Gölgeli dış mekanların ve ısıl konforun önemi mevcut literatürde iyi belgelenmiş olmasına rağmen; bu alanların üniversite öğrencilerinin ısıl adaptasyonunu ve bilişsel performansını nasıl etkileyeceği konusunda hala sınırlı araştırma bulunmaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın amacı iki yönlüdür: (1) dış mekan gölgeli alanların ısıl konfor üzerindeki etkisini değerlendirmek; ve (2) bu tür sonuçları, doğal havalandırmalı bir sınıf ortamında üniversite öğrencilerinin bilişsel performansları ile ilişkilendirmek. Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde 19-22 yaş arası üniversite öğrencileri ile, sonbahar mevsiminde, Ekim ayında, bir saha çalışması yapılmıştır. Üniversite kampüsünde bulunan gölgesiz/gölgeli alanların ve sınıf ortamlarının nicel mikro iklim koşulları, Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (FES) indeksi ile elde edilmiştir. Isıl konforun nitel değerlendirmesi, hem uyarlanabilir model hem de tamamlayıcı ısıl konfor anketi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı dış mekan gölgeleme düzeyi deneyimlerine sahip öğrencilerin bilişsel performanslarını ölçmek amacıyla D2 dikkat testi uygulanmıştır. Bu çalışma, gölgeli koşulların ısıl adaptasyonu iyileştirebileceğini ve iç ve dış ortamlarda FES'ı etkilebileceğini ortaya koymuştur. Kentsel dokunun mevcut ve gelecekteki ısıyla ilgili stres faktörlerine duyarlı olmaya devam ettiği iklim değişikliği çağında, bu alanları deneyimlemek, sınıf ortamındaki öğrencilerin bilişsel performanslarının iyileşmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of shading strategies have been identified as an effective means to reduce urban risk factors such as the Urban Heat Island (UHI) effect. Although the importance of shaded outdoor spaces and thermal comfort has been well documented in the existing literature; there is still limited research on how these spaces can influence thermal adaptability and cognitive performance of university students. As a result, the aim of the study is twofold: (1) to evaluate the effect of shaded outdoor spaces upon thermal comfort; and, (2) link such results upon the cognitive performance of university students in a classroom environment with natural ventilation. A case study was conducted with university students between the ages of 19-22 at the Bilkent University in Ankara, during the autumn season in the month of October. The quantitative thermal microclimatic conditions of unshaded/shaded areas of the university campus and indoor classroom settings were obtained through the Physiologically Equivalent Temperature (PET) index. The qualitative evaluation of thermal comfort was undertaken by using both the adaptive model and a complementary thermal comfort survey. D2 test of attention was conducted to measure the cognitive performance of students with different outdoor shading level experiences. This study revealed that the shade condition may improve thermal adaptation, and impact PET in outdoor and indoor contexts. Experiencing such space contributed to an improvement in cognitive performance of students within classroom settings in an era of climate change, where urban fabric continues to be susceptible to existing and future heat-related stress factors.