Post-modern yönetim çağında alternatif liderlik yaklaşımları tercihlerinin kuşaklar arası karşılaştırılması
Inter-generational comparison of alternative leadership approaches preferences in the post-modern management era
- Tez No: 737000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Post-Modern yönetim çağında alternatif liderlik yaklaşımları, güçlü iletişim becerisi ile insan kaynağını çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde geliştirmek, yenilikçi yöntem stratejileri ile örgütleri belirli bir hedef doğrultusunda değişim ve dönüşüm hareketleri içerisine dahil ederek sürekli gelişen yönetim sistemlerine uyumsal sürecin bir parçası olarak ifade edilir. Bu bağlamda güvenilir ve yenilikçi bir liderlik tarzının benimsenmesi her örgüt üzerinde özel bir uygulama alanı oluşturarak zamansal değişiklik göstermiştir. Çağlar, sistemler, yönetim ve organizasyonel düzenler gibi önemli boyutların ön plana çıktığı alternatif yaklaşımların benimsenmesi, işletmeler, örgütler ve bireyler arası etkileşimleri de hızla dönüştürmüş ve bu dönüşüm süreçleri yönetim anlayışlarına da yansımıştır. Bu çalışmanın temel motivasyonu, post-modern yönetim çağında farklı kuşaklara mensup bireylerin tercih ettiği alternatif liderlik yaklaşımlarının örgütlerin performansları ve yönetimleri üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Alternative leadership approaches preferences in the post-modern management era are defined as a part of the adaptive process to the continuously changing governance systems by improving human resource in line with the requirements of the time period using strong communication skills and by including organizations into change and transformation movement for a specific goal. In this context, adopting a reliable and innovative style of leadership varied in time due to creating a special application area on each organization. Adopting alternative approaches that put an emphasis on important dimensions like time periods, systems, governance and organizational arrangements rapidly transformed the interactions between businesses, organizations and individuals, and this transformation processes were also reflected in the management understandings. The basic motivation of this study is to examine the effects alternative leadership approaches preferences of individuals from different generations in the post-modern management era have on the performances and management of organizations.