Kişisel bilgisayar tabanlı uçuş simülasyonlarının mühendislik fakültelerinde kullanılmasının incelenmesi: Bee Flight Academy örneği
Investigation of the usage of personal computer based flight simulations in engineering faculties: A case study of Bee Flight Academy
  1. Tez No: 737005
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Education and Training, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma ile, kişisel bilgisayar tabanlı uçuş simülasyonlarının mühendislik fakültelerinde eğitim ve araştırma amaçları ile kullanımının İTÜ Bee Flight Academy örneği üzerinden incelenmesi ve İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümleri öğrencilerinin kişisel bilgisayar tabanlı uçuş simülasyonları aracılığı ile aldıkları uçuş eğitiminin akademik ve mesleki yaşantılarına nasıl etki ettiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma nitel verilerin ağırlıkta olduğu karma yöntem ile desenlenmiş bir bütüncül tekli durum çalışmasıdır. Araştırma İTÜ Bee Flight Academy eğitimine dahil olmuş 33 öğrenci ve İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümlerinde görevli iki öğretim elemanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş Kişisel Bilgisayar Tabanlı Uçuş Simülasyonu Memnuniyet Anketi̇, Öğretim Elemanlarına Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları, Öğrencilere Yönelik Odak Grup Görüşme Soruları ve Bee Flight Acedemy Ders Gözlem Formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler betimsel analiz ile nitel veriler ise hem betimsel analiz hem de içerik analizi ile çözümlenmiş ve oluşturulan tematik yapı çerçevesinde sunularak yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Bee Flight Academy uçuş eğitimlerinin Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümleri öğrencilerinin akademik yaşantılarına yönelik olarak teorik bilgi seviyelerinde artış sağladığı, mevcut teorik bilgileri pekiştirebilmelerine yardımcı olduğu ve yeni bilgileri öğrenmelerini kolaylaştırdığı tepit edilmiştir. Mesleki yaşantılarına yönelik olarak ise hava aracı tasarımına yönelik yeni bakış açıları kazandırdığı, özgüven artışı sağladığı, disiplin kazandırdığı ve mesleki kariyerlerinde avantaj sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümlerindeki mevcut simülasyon durumunun yetersiz olduğu, öğrencilerin kişisel bilgisayar uçuş simülasyonlarının alternatif bir çözüm olarak kullanılabileceği konusunda hemfikir olduğu ve Bee Flight Academy uçuş eğitimlerinin Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümleri örgün eğitim programlarında yer almasına olumlu baktıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the use of personal computer-based flight simulators in engineering faculties for educational and research purposes through the example of Bee Flight Academy of Istanbul Technical University (ITU) and reveal how the flight training that ITU Aeronautical and Astronautics Engineering Department students receive through personal computer-based flight simulations affects their academic and professional lives. The research is a holistic single case study designed with the mixed method in which qualitative data are dominant. The research was carried out with the participation of 33 students who were involved in ITU Bee Flight Academy training and two instructors from ITU Aeronautical and Astronautics Engineering Department. Data collection tools used are Personal Computer-Based Flight Simulation Satisfaction Questionnaire, Semi-Structured Interview Questions For Instructors, Focus Group Interview Questions For Students, Bee Flight Academy Lesson Observation Form and all of them developed by the researcher. Quantitative data obtained were analyzed by descriptive analysis and qualitative data were analyzed by both descriptive analysis and content analysis. Analyzed data is presented and interpreted within the framework of the thematic structure created. The main findings obtained as a result of the analysis are; Bee Flight Academy flight training provides an increase in the theoretical knowledge level, helps to reinforce existing theoretical knowledge and facilitates learning new information in the academic life, provides new perspectives on aircraft design, self-confidence boost, discipline and advantage in the professional career of Aeronautical and Astronautics Engineering students. In addition, it has been determined that the current simulation situation in ITU Aeronautical and Astronautics Engineering Departments is insufficient, the students agree that personal computer flight simulations can be used as an alternative solution, and at the same time, they positively view the inclusion of Bee Flight Academy flight training in formal education programs of Aeronautical and Astronautics Engineering Departments.