Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin duygu yönetimi becerilerinin incelenmesi
Investigation of emotion management skills of faculty of sport sciences students
  1. Tez No: 737045
  2. Yazar: EBRU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı; Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin duygu yönetim becerilerini tespit etmek ve duygu yönetimi becerilerini bazı değişkenler açısından inceleyerek tüm boyutlarıyla ortaya koyabilmektir. Araştırma betimsel çalışma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2018-2019 Eğitim-Öğretim döneminde Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören toplam 555 öğrenciden (227 kadın, 328 erkek) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Çeçen (2006) tarafından geliştirilen“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programı kullanılarak incelenmiştir. Ölçümlerin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov Smirnov Testi uygulanmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için Bağımsız Gruplarda T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), gruplar arası farkı belirleyebilmek için de Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the emotion management skills of the faculty of sports sciences students and to examine emotion management skills in terms of some variables and reveal all its dimensions. In the study, a descriptive survey method was used. The sample group of the research consists of 555 students (227 females, 328 males) studying at Selçuk University Faculty of Sport Sciences in the 2018-2019 academic year. As a data collection tool, the“Emotion Management Skills Scale”developed by Çeçen (2006) and“Personal Information Form”developed by the researcher were used in the study. The collected data were analyzed using SPSS 22 package program. Kolmogorov Smirnov Test was used to determine whether the measurements were suitable for normal distribution. As the data showed normal distribution, T-Test in Independent Groups, one-way analysis of variance (ANOVA), and Tukey HSD multiple comparison test were used to determine the difference between the groups.