Türkiye'de turizm rehberliği eğitimine bir yaklaşım
An approach to education of tourism guide in Turkey
- Tez No: 73707
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Günümüzde dev bir endüstri durumuna gelmiş olan Turizm sektörünün kültür elçileri durumundaki Turizm rehberlerinin eğitimlerinin yeterliği üzerine yapılmış olan bu çalışmada; Turizm ve Turizm Rehberliğinin tanımları, önemleri ve özelliklerinin üzerinde durulmuş ve tarihi gelişimi kronolojik bir akış içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır. Turizm Rehberlerinin çalışma alanlarını oluşturan seyahat acentaları ve tur operatörlerinin fonksiyonları ile tur çeşitleri irdelenirken, turlara örnekler verilmiş, ayrıca rehberlerin bu turlara olan katkıları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Turlarda görev alan unsurlar ile rehberliğin çeşitleri yine bu çerçeve içerisinde ele alınmıştır. Turizm Bakanlığı, Eğitim Genel Müdürlüğü ile çeşitli üniversitelerin ilgili bölümlerince gerçekleştirilmekte olan turizm rehberliği eğitimi, ders programlan ve saatler açısından ele alınmaya çalışılırken kimi ülkelerden elde edinilen belge ve dokümanlar yardımıyla bu ülkelerin turizm rehberliği eğitimleri bir fikir oluşturması açısından araştırma metni içerisinde yer almıştır. Tezde; uzun süre yalnızca Turizm Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilmiş olan bu spesifik eğitimin yeterliği üzerine bir alan araştırması yapılmış ve araştırma bulguları tablolar haline getirilerek yorumlanmış, sonuç ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC In this study, cultural representatives of tourism industry, tourist guides educational proficiencies are examined by giving the definition of tourism and guideness and also the importance of tourism emphasized within historical perspective. The functions of travel agents and tour operators are also defined and some examples about tours are given by explaining the contributions of tourist guides. In addition to this the functions of the staff who joined to the tours are also mentioned in this study. The educational programmes about tourist guideness at the universities and related departments like ministry of tourism and other institutions are also determined, by the help of some documents about these programmes, foreign countries educational programmes are handled. In the last chapter questionary is applied to the tourist guides related to the adequency of their educations and hind of survey research is studied, the datas are presented in charts and brieg result is given.