Ailelerin çocukları bilime yönlendirme düzeylerini belirleme ve çocukların bilim algısı
Determining the families' level of directing children to science and children's perception of science
- Tez No: 737067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuğu olan ailelerin çocukları bilime yönlendirme düzeyleri ile çocukların bilim algısının bütüncül bir çerçevede incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem kullanılarak yürütülmüş, bu bağlamda nicel ve nitel verilere araştırma içerisinde yer verilmiştir. Bu kapsamda ölçüt ve ulaşılabilir örneklem yöntemleri kullanılarak üç farklı çalışma grubu belirlenmiştir. Nicel çalışma grubu, okul öncesi dönem çocuğu olan 168 ebeveynden oluşmaktadır. Nitel çalışma grubunda ise 11 ebeveyn ve 3-6 yaş aralığında 11 çocuk yer almaktadır. Araştırmada üç farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Bal ve Kaya (2022) tarafından geliştirilen 5'li likert türünde, 18 maddeden oluşan, 3 faktörlü bir ölçek kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen 6 soruluk yapılandırılmış görüşme formu ve çocuklardan elde edilen çizimler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel verilerine SPSS paket programı kullanılarak gerekli analizler yapılmış, nitel veriler ise içerik analizine tabi tutularak kod ve temalar oluşturulmuştur. Analizlerin sonucunda ailelerin çocukları bilime yönlendirme düzeylerinin eğitim düzeyi ve çocuk yaşı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve ailelerin çocukları bilime yönlendirme düzeylerinin çocukların bilim algısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the level of orientation of children to science and children's perception of science in a holistic framework. The research was carried out using mixed method, and in this context, quantitative and qualitative data were included in the research. In this context, three different study groups were determined by using criteria and accessible sampling methods. The quantitative study group consists of 168 parents with preschool children. In the qualitative study group, there are 11 parents and 11 children between the ages of 3-6. Three different data collection tools were used in the study. As a quantitative data collection tool, a 5-point Likert-type, 18-item, 3-factor scale developed by Bal and Kaya (2022) was used. As a qualitative data collection tool, a 6-question structured interview form developed by the researcher and the drawings obtained from the children were used. Necessary analyzes were made using the SPSS package program on the quantitative data obtained from the research, and codes and themes were created by subjecting the qualitative data to content analysis. As a result of the analyzes, it was determined that the level of families' orientation of children to science differs significantly according to the variables of education level and child age, and the level of families' orientation of children to science has a significant effect on children's perception of science.