Yolsuzluk ve ekonomik büyüme ilişkisi: 29 gelişmekte olan ülke üzerine nedensellik analizi
The relationship between corruption and economicgrowth: A panel data analysis on 29 developing countries
- Tez No: 737084
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kalkınma iktisadi alanının önemli araştırma konularından biri de, ekonomik büyüme ve yolsuzluk arasındaki ilişkidir. Yolsuzluk, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kıt olan kaynakların ekonomik faaliyetler arasında rekabetçi piyasa kuralları içinde etkin olarak tahsis edilmesini engelleyeceği gibi, rant fırsatları yaratarak, kendini besleyen bir büyüme sürecini de olumsuz yönde etkileyecektir. Konuya ilişkin uluslararası uygulamalı çalışmaların büyük bölümünde yolsuzluğun ekonomik performans üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Az sayıda bazı çalışmada ise, yolsuzluğun ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmış olsa da bu çalışmalar genel görüşü değiştirmemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde yolsuzluk teorik açıdan ele alınmış, ekonomik büyüme ve yolsuzluk arasındaki ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde yolsuzluğun ekonomik büyümeye etkisinin araştırıldığı yerli ve yabancı araştırmaların literatür incelemesi yapılmıştır. Son bölümde ise yolsuzluk ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki, Dünya Bankası sınıflandırmasına göre üst-orta gelir grubuna dâhil 29 ülkenin verileri kullanılarak önce Panel Veri Analizine tabi tutulmuş, sonra da nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, yolsuzluk endeksindeki %1 iyileşmenin kişi başına düşen gelirde %0.287'lik bir artışa yol açtığını ortaya koymaktadır. Nedensellik testi sonuçları, örnekte yer alan 9 ülkede çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between corruption and economic growth is one of the important research subjects in development economics. Corruption, especially in developing countries, impedes efficient resource allocation on the contrary to the competitive free market rules and affects self-sustained growth as well by creating unproductive rent-seeking behavior. The most of the international empirical studies have shown that corruption affects economic growth in negative ways. Though a few them indicated the reverse, these did not change the general view in this respect. In the first part of this study, the relationship between economic growth and corruption was examined theoretically. In the second part, a literature review has been made in which the effects of corruption on economic growth have been investigated. In the last part, the relationship between corruption and economic growth was first subjected to a panel data analysis by using the data belonging to 29 developing countries in the upper middle group according to World Bank classification and the relationship was analyzed in terms of causality. The results have clearly shown that1 percent betterment in corruption perception index resulted in 0.287 percent increase in economic growth. Causality tests, on the other hand, indicated that there was a bidirectional causality for the 9 countries in the sample.