Yolsuzluk ve ekonomik büyüme ilişkisi: OECD ülkeleri üzerine bir inceleme
The relationship between corruption and economic growth: A study on OECD countries
  1. Tez No: 833331
  2. Yazar: KHAYAL BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yolsuzluk, kamu veya özel sektördeki güçlü kişilerin haksız kazanç sağlamak için yasadışı veya etik olmayan yöntemleri kullandığı bir kavramdır. Bu yaygın sorun, bir ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal gelişimine ciddi zararlar vermektedir. Yolsuzluk, kaynakların adaletsiz dağılımına, kamu hizmetlerinin etkinliğinin azalmasına ve toplumun güven duygusunun sarsılmasına neden olabilir. Ancak yolsuzluk konusunda bazı çelişkili argümanlar da bulunmaktadır. Örneğin, bazı durumlarda yolsuzluk iş yapma süreçlerini hızlandırarak yatırımları artırabilir. İş dünyasında hızlı kararlar almak için rüşvet veya yolsuzluk yoluyla avantaj sağlamak mümkün olabilir. Bu durumda, kısa vadeli de olsa ekonomik büyümeyi destekleyebilir gibi görünür. Bununla birlikte, yolsuzluğun uzun vadede ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği genellikle kabul edilen bir gerçektir. Yolsuzluk, adil rekabetin bozulmasına, kaynakların kötüye kullanılmasına ve etkinlik eksikliğine yol açar. Bu da uzun vadede ekonomik büyüme potansiyelini sınırlar. Bu çalışma, yolsuzluk ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi OECD ülkeleri örneklemi ele alarak incelemektedir. Çalışmada 2012-2021 dönemi verileri kullanılarak, panel veri analizi yönteminin Sabit Etkiler Modeli uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar OECD ülkelerinde yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerinde negatif etkisi olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla yolsuzluğun etkilerinin önüne geçilmesinde etkili önlemler alınması elzemdir. Şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılığı teşvik eden stratejilerin izlenmesi gereklidir. Eğitim, kurumsal reformlar, hukukun üstünlüğü ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gibi önlemler, yolsuzluğun azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Corruption is a concept in which powerful people in the public or private sector use illegal or unethical methods to gain an unfair advantage. This widespread problem causes serious damage to the economic, political, and social development of a country. Corruption can lead to an inequitable allocation of resources, reduce the efficiency of public services, and undermine public confidence. However, there are also some contradictory arguments about corruption. For example, in some cases, corruption can increase investment by speeding up business processes. It may be possible to gain an advantage through bribery or corruption to make quick decisions in the business world. In this case, it may seem to support economic growth in the short term. However, it is generally accepted that corruption has a negative impact on economic growth in the long run. Corruption leads to distortion of fair competition, misuse of resources, and lack of efficiency. This limits the potential for economic growth in the long run. This study analyses the relationship between corruption and economic growth in a sample of OECD countries. In the study, Fixed Effects Model of the panel data analysis method was applied using data for the period 2012-2021. The results obtained from the analyses show that corruption has a negative impact on economic growth in OECD countries. Therefore, it is essential to take effective measures to prevent the effects of corruption. Strategies that promote transparency, accountability, and participation should be pursued. Measures such as education, institutional reforms, the rule of law, and strengthening oversight mechanisms play an important role in reducing corruption.