Yolsuzluk ve ekonomik büyüme ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için bir uygulama
Relationship of corruption and economic growth: An analysis for developed and developing countries
- Tez No: 588837
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Geçmişi antik çağlara kadar uzanan yolsuzluk olgusu günümüzün en önemli sosyal ve ekonomik problemlerinden birisidir. Küreselleşmenin yaygınlaşması ile birlikte saydamlığın artması, hesap verilebilirliğin artması, iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve sermaye hareketliliğinin artması gibi nedenler yolsuzluk ve yolsuzlukla mücadeleyi daha da önemli bir hale getirmiştir. Çünkü gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun bütün ülkeleri yakından ilgilendiren yolsuzluk, ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyümelerini gerçekleştirmede en önemli sorunlardan birisi olarak görülmektedir. Bu çalışmada, yolsuzluk ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki 2002-2016 dönemi yıllık verileri kullanılarak panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu amaçla 3 farklı gelir seviyesine (yüksek, üst-orta, alt-orta) sahip toplam 93 ülke ele alınmıştır. Analizlerde ekonomik değişkenlerin yanı sıra kurumsal değişken olarak demokratik hesap verilebilirlik ve bürokratik kalite değişkenleri de analize katılmıştır. Yüksek ve alt-orta gelir grubu için yapılan analizlerde; yolsuzluk ile ekonomik büyüme arasında olumsuz bir ilişki bulunmuş olup artan yolsuzluğun ekonomik büyümeyi azalttığı tespit edilmiştir. Üst-orta gelir grubu için yapılan analizlerde ise yolsuzluk ile ekonomik büyüme arasında olumlu bir ilişki bulunmuş olup yolsuzluğun artmasının ekonomik büyümeyi de artırdığı bulgusu elde edilmiştir. Yolsuzluğun ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılması konusunda kurumsal ve yasal düzenlemelerin yapılması büyük önem arz etmektedir. Halkın kamu sektörüne karşı güveninin tekrar sağlanması da ekonominin bütününde olumlu bir etki meydana getirerek aynı zamanda yolsuzluk seviyesinin azalmasına olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The history of corruption dating back to ancient times is one of the most important social and economic problems of our time. With the spread of globalization, the increase in transparency, increased accountability, the development of communication technologies and the increase in capital mobility have made the fight against corruption and corruption even more important. Because corruption, which concerns all countries regardless of the level of development, is seen as one of the most important problems in realizing the sustainable economic growth of the countries. In this study, the relationship between corruption and economic growth was analyzed by panel data method by using the annual data of 2002-2016 period. For this purpose, a total of 93 countries with 3 different income levels (high, high-medium, low-medium) were discussed. In addition to economic variables, the variables of democratic accountability and bureaucratic quality were also included in the analysis. In the analyzes conducted for high and low-middle income groups; a negative relationship was found between corruption and economic growth, and it was found that increased corruption reduced economic growth. According to the results of high-middle income group, a positive relationship was found between corruption and economic growth, and it was found that corruption has increased economic growth. It is of great importance to make institutional and legal arrangements to reduce or eliminate the negative effects of corruption on economic growth. Restoring public confidence in the public sector will also have a positive impact on the economy as a whole, and at the same time reduce corruption.