Konut iç mekânlarının pandemi özelinde değerlendirilmesi: Trabzon örneği
Evaluation of housing interior areas specific to pandemic: The example of Trabzon
  1. Tez No: 737103
  2. Yazar: İREM CANSU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Konut yapıları, dünyaya geldiğimiz andan itibaren hayatımızda önemli bir yere sahip yapı grupları arasındadır. Geçmişten günümüze barınma mekânı olarak karşımıza çıkan konut süreç içerisinde değişim geçirmiştir. Toplumsal olaylar olarak nitelendirdiğimiz salgın hastalıklar konutların değişimine neden olan etkenlerden biridir. 2019'un sonlarında ortaya çıkan COVID-19 salgını tarihteki son pandemidir. Pandeminin ilanıyla birlikte birçok ülkede sokağa çıkma yasakları ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıştır. Bu süreçte konut kullanımı ve konutun önemi artmıştır. Bu çalışma kapsamında mevcut konut yapılarının pandemi öncesindeki ve pandemi sürecindeki kullanımı ortaya konularak konutların memnuniyetini ve yeterliliğini tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda Trabzon'da seçilen farklı büyüklük ve oda sayısına sahip iki konut sitesinde anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının değerlendirilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda metrekaresi büyük olan ve oda sayısı fazla olan konutlardaki kullanıcıların pandemi sürecindeki memnuniyet oranının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla beraber mekânların yaşam boyunca karşılaşılabilecek yeni ek işlevlere imkân verebilecek esneklikte; mobilyaların da birden fazla işlev için kullanılabilecek işlevsellikte olmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing structures are among the building groups that have an important place in our lives from the moment we are born. The house, which has emerged as a shelter from the past to the present, has undergone changes in the process. Epidemic diseases, which we describe as social events, are one of the factors that cause the change of residences. The COVID-19 outbreak, which emerged in late 2019, is the last pandemic in history. With the declaration of the pandemic, curfews and social distance rules have been implemented in many countries. In this process, the use of housing and the importance of housing have increased. Within the scope of this study, it is aimed to determine the satisfaction and adequacy of the residences by revealing the use of existing housing structures before and during the pandemic process. In this context, a survey study was conducted in two residential sites with different sizes and number of rooms selected in Trabzon. SPSS program was used in the evaluation of the survey study. As a result of the study, it was concluded that the satisfaction rate of the users in the houses with large square meters and high number of rooms during the pandemic process is high. In addition, the spaces are flexible enough to allow for new additional functions that may be encountered throughout life; It was emphasized that the furniture should be functional that can be used for more than one function.