Pandemi sürecinde apartman konutların iç mekân ve donatı organizasyonuna yönelik ergonomik bir araştırma
An ergonomic study on the interior space and furnishing organization of apartment dwellings during the pandemic period
  1. Tez No: 1009296
  2. Yazar: ELİF RABİA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, küresel düzeyde yalnızca sağlık alanında değil, aynı zamanda gündelik yaşam pratiklerinde ve yaşam mekânlarında da köklü değişimlere neden olmuştur. Bu bağlamda konut, yalnızca barınma işleviyle sınırlı kalmayıp; çalışma, sosyalleşme, dinlenme ve üretim gibi çoklu işlevleri bir arada barındıran bir mekân olarak yeniden tanımlanmıştır. Bu çalışmada, pandemi sürecinin apartman konutlarının iç mekân ve donatı organizasyonu üzerindeki etkileri ergonomik bir bakış açısıyla ele alınmış; kullanıcı davranışları, mekânsal ihtiyaçlar ve konut tasarımına dair dönüşüm dinamikleri incelenmiştir. Araştırmanın temelini, COVID-19 süreci ve COVID-19 sonrası kullanıcı deneyimlerini karşılaştırmaya yönelik olarak hazırlanan anket çalışmaları oluşturmaktadır. Konya Selçuk Üniversitesi TOKİ konutlarında yaşayan katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda, evden çalışma düzeni, ek oda ihtiyacı, mekânsal esneklik, açık alan ve yeşil alan kullanımı ile mekânsal mahremiyet gibi temaların konut kullanımında öncelikli hale geldiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi gibi sosyo demografik değişkenlerin bazı mekânsal tercih ve değerlendirmeler üzerinde farklı düzeylerde etkili olduğunu göstermektedir. Pandemi sürecinde cinsiyet ve yaş değişkenlerine bağlı olarak mimari plan memnuniyeti, ek oda talebi ve donatı yeterliliği gibi konularda farklılaşmalar gözlemlenirken; pandemi sonrasında eğitim düzeyinin görsel manzara algısı, kat yüksekliği memnuniyeti ve uzaktan çalışmaya yönelik tutumlar üzerinde daha belirleyici hale geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca pandemi sonrası dönemde konut mülkiyeti, konutta oturma süresi, konutta yaşayan kişi sayısı ve konut cephesi gibi mekânsal ve fiziksel değişkenlerin kullanıcı memnuniyeti ve konut kullanım biçimleri üzerinde daha etkili hale geldiği görülmüştür. Sonuç olarak bu tez çalışması, pandemi sürecinin apartman tipi konutların iç mekân kurgularının yeniden ele alınmasını zorunlu kıldığını ortaya koymaktadır. Gelecekteki konut tasarımlarında esnek kullanım senaryolarını destekleyen, sağlıklı yaşam koşullarını gözeten ve kullanıcıların fiziksel ile ruhsal ihtiyaçlarını karşılayabilen mekânsal çözümler geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has led to profound transformations not only in the field of public health but also in everyday life practices and residential environments on a global scale. In this context, housing has been redefined beyond its conventional function of shelter, emerging as a multifunctional space that simultaneously accommodates work, socialization, rest, and production. This study examines the effects of the pandemic process on the interior spatial and furnishing organization of apartment housing from an ergonomic perspective, focusing on user behaviors, spatial needs, and the dynamics of transformation in housing design. The research is based on survey studies designed to compare user experiences during the COVID-19 period and the post-pandemic period as two distinct phases. Based on data obtained from residents of TOKİ housing units at Konya Selçuk University, the findings indicate that themes such as home-based working arrangements, the need for an additional room, spatial flexibility, the use of open and green spaces, and spatial privacy have become increasingly prioritized in housing use. The results demonstrate that socio-demographic variables such as gender, age, and educational level exert varying degrees of influence on certain spatial preferences and evaluations. During the pandemic period, differences related to gender and age were observed in areas including architectural layout satisfaction, demand for additional rooms, and perceptions of furnishing adequacy. In the post-pandemic period, however, educational level became a more decisive factor influencing visual landscape perception, satisfaction with floor height, and attitudes towards remote working. Furthermore, in the post-pandemic phase, variables such as housing tenure, length of residence, household size, and housing orientation were found to have an increased impact on spatial satisfaction and housing use patterns. In conclusion, this doctoral thesis demonstrates that the pandemic process has necessitated a critical reconsideration of the interior spatial configurations of apartment-type housing. For future housing design, the development of spatial solutions that support flexible use scenarios, promote healthy living conditions, and address users' physical and psychological needs is of paramount importance.