İran'ın Irak ve Suriye politikası
Iran's Iraq and Syria policy
  1. Tez No: 737106
  2. Yazar: ÇELEM ÇAĞATAY AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARADELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma İran'ın Irak ve Suriye politikasını küresel ve bölgesel aktörleri de hesaba katarak incelemektedir. Çalışma, ABD ve İsrail gibi aktörelerin bölgeye yönelik hedefleri doğrultusunda İran'ın Irak ve Suriye politikasının nasıl şekillendiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca ABD'nin Irak'ı işgaliyle başlayan sürecin İran'a fayda sağladığı belirtilmektedir. Bununla birlikte artan İran nüfuzunun bölge ülkelerini ABD ve İsrail eksenine çektiği belirtilmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmada İran jeopolitiği açıklandıktan sonra, ABD ve İsrail'in Orta Doğu'ya yönelik stratejileri İran bağlamında ele alınmıştır. Ardından İslam Devrimi ile Irak'ın ABD tarafından işgaline kadar geçen süreçte İran'ın Suriye ile gelişen ilişkileri ve İran-Irak arasındaki savaş dönemi ortaya konmuştur. 2000'li yıllarda ABD'nin bölgeye müdahalelerinden ve Arap Baharı sürecinden oldukça kazançlı çıkan İran, bu yıllarda bölgenin şekillenmesinde de önemli rol oynamıştır. İran bu ülkelerde asimetrik gücü sayesinde varlığını pekiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Iran's Iraq and Syria policy by taking into account global and regional actors. The study reveals how Iran's Iraq and Syria policy has been shaped in line with the regional targets of actors such as the USA and Israel. It is also stated that the process that started with the US invasion of Iraq has benefited Iran. However, it is stated that the increasing Iranian influence has drawn the countries of the region to the axis of the USA and Israel. In the study, which consists of four parts, after explaining the geopolitics of Iran, the strategies of the USA and Israel towards the Middle East are discussed in the context of Iran. Then, Iran's developing relations with Syria and the period of war between Iran and Iraq during the period between the Islamic Revolution and the occupation of Iraq by the USA were revealed. Iran, which gained a lot from the US interventions in the region and the Arab Spring process in the 2000s, also played an important role in the shaping of the region in these years. Iran has strengthened its presence in these countries thanks to its asymmetrical power.