Cevrî'nin Selîm-nâme'si (İnceleme-metin)
Cevri's Selim-nâme (Analysis-text)
  1. Tez No: 737110
  2. Yazar: EZGİ DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
XVII. asır şairlerinden Cevrî İbrâhîm Çelebi, Rûz-nâmeci İbrâhîm Efendi'nin kâhyası Ali Bey'in isteği üzerine Şükrî-i Bitlisî'nin kaleme aldığı Selim-nâme'yi yeniden nazma çekmiştir. Şükrî-i Bitlisî'nin arkaik bir dil kullanmasını eleştirip eseri devrinin diline göre yeniden yazmak istemesi; hatalı bulduğu bu çalışmayı yaptığı düzeltmelerle tekrar nazma çevirmesi sebebiyle müstakil bir eser hüviyetine bürünmüştür. 1037/1627-28 yılında yazılan eser eski Türk edebiyatının Selim-nâme türünde ele alınması gereken eserlerden birisidir. Bu çalışma giriş ve üç bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde selim-nâme türü üzerinde durulmuş, Türk edebiyat tarihindeki selim-nâmeler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Şükrî-i Bitlisî'nin hayatı ve eserleri ikinci bölümde ise Cevrî'nin hayatı ve eserleri verilmiştir. Son bölümde Cevrî'nin Selim-nâme'sinin şekil ve muhteva yönünden incelemesi yapılmış, bununla birlikte her iki eserin karşılaştırılması ele alınmıştır. Daha sonra da Millet Kütüphanesi Ali Emiri Manzum 1310'da kayıtlı olan eserin transkribe metni ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cevrî İbrâhîm Çelebi, one of the important poets of the 17th century. Upon the request of Ali Bey, who is the butler of Rûz-nâmeci İbrâhîm Efendi, he rewrote the Selim-nâme written by Şükrî-i Bitlisî. Cevrî İbrâhîm Çelebi criticized Şükrî-i Bitlisî's use of an old-fashioned language and made corrections in this work, which gave the work a unique identity. This work is one of the most outstanding sort of the Selim-nâme. This study consists of an introductory and three parts. In the introductory part, the definition of the Selim-nâme has been mentioned and a few examples of this type of poetry have been given. In the first part, the life and works of Şükrî-i Bitlisî are given, and in the second part, the life and works of Cevrî are mentioned. In the last part, Cevrî's Selim-nâme was evaluated in terms of style and content and compared with its old version. Finally, the transmitted text which was registered in the National Library of Ali Emiri Manzum in 1310 is mentioned.