Yabancılara Türkçe öğretiminde temel (A1-A2) ve orta (B1-B2) seviyelerde okuma metinlerinin oluşturulması
Creation of reading texts at the basic (A1-A2) and intermediate (B1-B2) levels in teaching Turkish to foreigners
- Tez No: 737135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 521
Özet
Son zamanlarda yabancı dil olarak Türkçe öğretimine artan talepler beraberinde alanda kullanılan materyallerin geliştirilmesi ve ders materyallerini destekleyecek yardımcı kaynakların oluşturulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Dilin dört temel becerisinden biri olan okuma becerisinin kazandırılması için çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Bu materyallerin başında da okuma metinleri gelmektedir. Öğrencilerin seviyelerine uygun bir şekilde oluşturulan okuma metinleri, öğrenciye okuma becerisi kazandırmakla birlikte, farklı bakış açıları kazandırmaktadır. Bu çalışma temel (A1, A2) ve orta (B1, B2) seviye Türkçe öğrencilerinin okuma metinleri ile okuma becerisinin geliştirilmesi, bunu yaparken de yeni kelime öğretiminin sağlanması ve aynı zamanda çeşitli sorularla yazma veya konuşma becerisinin güçlendirilmesi düşünülerek hazırlanmıştır. Çalışmanın problem durumu ve ortaya çıkış noktası Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi TÖMER'de farklı ülkelerden gelen, temel ve orta seviyede Türkçe öğrenen öğrencilere örnek bir okuma metninin uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır. Temel seviyede farklı uyruklardaki (Sudan, Kırgızistan, Kamerun, Çad, Uganda, Nijerya, Mali, Hindistan, Gabon, Somali, Yemen) 25 öğrenciye Teknoloji metni uygulanmıştır. Orta seviyede farklı uyruklardaki (Suriye, Somali, Gabon, Nijerya, Kamerun, Uganda, Rusya, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan) 40 öğrenciye Orhan'ın Hayatla Mücadelesi metni uygulanmıştır. Öğrencilerden ilk aşamada oluşturulan okuma metinlerinde belirlenen bazı kelimelerin eş veya zıt anlamları istenmiştir. Sonrasında öğrencilerin okuma becerisini ölçmek amacıyla metinle ilgili doğru-yanlış ve var-yok sorularını cevaplamaları istenmiştir. Son aşamada da öğrencinin hem yazma becerisini hem de konuşma becerisini ölçmeye yönelik verilen sorulara cevap vermeleri istenmiştir. Öğrencilerin verdikleri cevaplara bakıldığında hem kelime bilgisi olarak hem de okuduklarını anlama konusunda sorun yaşadıkları görülmektedir. Hem temel seviyedeki öğrencilerin hem de orta seviyedeki öğrencilerin çoğu metinde verilen soruları cevaplamakta zorlandıkları görülmüştür. Bu durumun önüne geçmek için Türkçe öğrenenlere özellikle okuma becerisi kazanımı olarak fayda sağlayacağı düşünülen çalışmada 21 temel seviye ve 13 orta seviye olmak üzere toplamda 34 okuma metni oluşturulmuş ve metinlerin her biri ile ilgili etkinlikler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the increasing demands on the teaching of Turkish as a foreign language have led to the need to develop materials used in the field and create auxiliary resources to support course materials. Various materials are used to teach reading skills, which is one of the four basic skills of the language. At the beginning of these materials are also reading texts. Reading texts created in accordance with the students' levels give the student the ability to read, as well as different perspectives. This study was prepared with the aim of improving the reading ability of basic (A1, A2) and intermediate (B1, B2) level Turkish students with reading texts, while providing new vocabulary teaching and at the same time strengthening the ability to write or speak with various questions. The problem situation and the point of emergence of the study were revealed by applying an exemplary reading text to students from different countries, who study basic and intermediate Turkish at Karamanoglu Mehmetbey University TÖMER. At the basic level, the Technology text was applied to 25 students of different nationalities (Sudan, Kyrgyzstan, Cameroon, Chad, Uganda, Nigeria, Mali, India, Gabon, Somalia, Yemen). Orhan's Struggle with Life text was applied to 40 students of different nationalities (Syria, Somalia, Gabon, Nigeria, Cameroon, Uganda, Russia, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan) at intermediate level. Students were asked to find the equivalent or opposite meanings of some words determined in the reading texts created at the first stage. Then, in order to measure the reading ability of the students, they were asked to answer the correct, incorrect and non-existent questions related to the text. At the last stage, they were asked to answer the questions given to measure both the writing ability and the speaking ability of the student. Looking at the answers given by the students, it is seen that they have problems both in terms of vocabulary and in understanding what they are reading. It has been observed that both basic level students and intermediate level students have difficulty answering these questions in most texts. Turkish learners in the acquisition of reading skills, especially in order to prevent this situation, which was expected to benefit in the medium of the study, and 13 of 21 basic level, a total of 34 created for each of the texts and the text reading-related activities prepared.