Dicle Üniversitesinde yatan çocuk COVID-19 hastalarının, klinik , laboratuvar ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 737134
- Danışmanlar: PROF. DR. VELAT ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesine Mart 2020-Kasım 2021 yılları arasında COVID-19 tanısı almış hastaların Radyolojik görüntüleme, Laboratuvar ve Klinik takiplerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hastanemize COVID-19 tanısı alan 0-16 yaş arasında 220 hastanın yatış, klinik, laboratuar ve demografik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların %57,3'ünün erkek, %42,7'sinin kız olduğu, ortalama yaşlarının 107,8±65,5 (min. 1- max. 192) ay olduğu saptandı. Hastalığı asemptomatik geçirenler %48,6 (n=107), hafif geçiren hastalar %35,5 (n=78), orta şiddette geçirenler %11,8 (n=26) ve ağır şiddette geçirenler %3,6 (n=8) oluşturmaktaydı. PAAC grafisi çekilen 220 hastadan 13'ünde (%12) COVID-19 ile ilişkili bir akciğer bulgusu saptandı. En sık gözlenen bulgular sırasıyla Bilateral buzlu cam görüntüsü (n=5; %2,3), Bilateral buzlu cam / konsolidasyon (n=4; %1,8) ve Uniteral buzlu cam (n=2; %1) idi. Hastaların 43'üne bilgisayarlı akciğer tomografisi çekildi. Bu hastaların 16'inde (%7,7) COVID-19 ile ilişkili bir akciğer bulgusu mevcudiyeti saptandı. Sırasıyla en sık saptanan üç bulgu Bilateral buzlu cam görünümü (n=5; %2,4), Konsolidasyon artışı (n=4; %1,9) ve atelektazi (n=3; %1,4) idi.
Özet (Çeviri)
Material and Method: The hospitalization, clinical, laboratory, and demographic characteristics of 220 patients in the 0-16 age group, who were diagnosed with COVID-19 in our hospital, were retrospectively analyzed. Results: Of the patients, 57.3% were male, 42.7% were female, and the mean age was 107.8±65.5 (min.1-max.192) months. The asymptomatic patients accounted for 48.6% (n=107), those with mild disease accounted for 35.5% (n=78), those with moderate severity were 11.8% (n=26), and those with severe disease accounted for 3.6% (n=8). Of the 220 patients who underwent posteroanterior (PA) chest X-ray, 13 (12%) had a pulmonary finding associated with COVID-19. The most common findings were Bilateral ground-glass opacity (n=5, 2.3%), Bilateral ground-glass / consolidation (n=4, 1.8%), and Uniteral ground-glass opacity (n=2, 1%), respectively. CT pulmonary angiography was taken in 43 of the patients. Of these patients, 16 (7.7%) had a COVID-19-related pulmonary finding. The three most common findings were bilateral ground-glass opacity (n=5, 2.4%), increased consolidation (n=4, 1.9%), and atelectasis (n=3, 1.4%), respectively.