'Mükemmel şiir'i arayan şair Hakan Şarkdemir
The poet seeking 'The Perfect Poetry' Hakan Şarkdemir
- Tez No: 737139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Türk şiiri sürekli gelişen ve değişen bir yapıya sahiptir. Kendini aşması ve Batı'da olan değişimlerin/gelişimlerin takipçisi olması onu önemli kılar. Bazı şiir türlerini sosyal ve siyasal nedenlerden ötürü geriden takip etmiştir. Sağlam temellere sahip olmasıyla bilinen Türk şiiri zamanla kendini toparlayabilmiş ve şiirine devam etmiştir. 1990'lardan itibaren Türk şiiri 'Epik Şiir, Modern Epik Şiir' bağlamında yükselişe geçmiştir. Birçok yeni türle tanışan ve onu geliştiren Türk şiiri için bugünün en önemli şiir türleri olarak modern epik, görsel, asemik, çok sesli vb. şiir türlerini saymamız mümkündür. Üç bölümden oluşan“Mükemmel Şiir”i Arayan Şair Hakan Şarkdemir adlı çalışma iki ana omurga üzerinden ilerleme gösterecektir. Modern epik şiir ve deneysel/somut/görsel şiir dünya edebiyatıyla başlatılacak, Türk edebiyatına oradan da özele inilerek Hakan Şarkdemir'in bu şiir türlerinden etkilenişi ele alınacaktır. Bu tezin birinci bölümü“Hakan Şarkdemir'in Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği”ni ele almaktadır. Bu bölümde ele aldığımız şair/sanatçı ve teorisyen Şarkdemir'in şahsi ve edebi öneminden söz edilerek onun hakkında geniş bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm“Hakan Şarkdemir'de Bir Etkilenme Biçimi Olarak Modern Epik Şiir”başlığıyla ele alınmıştır. Bu bölümde geniş bir yelpazede gerek dünya edebiyatında var olan modern epik şiir gerekse Türk edebiyatında olan modern epik şiirin taraması ve açıklaması vardır. Bu bilgilerden sonra Hakan Şarkdemir'in modern epikten nasıl etkilendiği ve mükemmel şiir kapsamında Şarkdemir'in gelişimi incelenmiştir. Üçüncü bölüme gelindiğinde karşımıza“Hakan Şarkdemir'de Somut/Deneysel/Görsel Şiir Algısı”çıkar. Bu bölümde bu türlerin dünya edebiyatında ve Türk edebiyatında gelişimi ile Hakan Şarkdemir'in bu türlerden nasıl etkilendiği karşımıza çıkacaktır. Sonucun ardından şairle yapılan mülakat ve görsellerin yer aldığı“Ekler”bölümüyle de tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish poetry is one of the types of poetry that has a constantly developing and changing structure. Both the fact that he surpassed itself and that he was a follower of the changes in the West made him one of the most important poetry genres. Turkish poetry which has withdrawn into its own shell in some periods, has shown the feature of being able to come out of the wreckage without being worn out thanks to its solid foundations. Turkish poetry has continued its development since the 1990s and has recently been on the rise in the context of epic poetry. Modern epic, visual, asemic, polyphonic, etc. are the most important types of poetry today for Turkish poetry, which met and developed many new genres. It is possible to count the types of poetry. The Poet Seekıng“The Perfect Poetry”Hakan Şarkdemir which consists of three parts, will progress through two main spines. Modern epic poetry and experimental/concrete/visual poetry will be started with world literature and Hakan Şarkdemir's influence from these types of poetry will be discussed by going to Turkish literature and then to the private. The first part of this thesis deals with“Hakan Şarkdemir's Life, Works and Literary Personality”In this section, the personal and literary importance of the poet/artist and theorist Şarkdemir which we discussed is mentioned and extensive information is given about him. The second part is titled“Modern Epic Poetry as a Mode of Influence in Hakan Şarkdemir”. In this section, there is a wide range of modern epic poetry in world literature and modern epic poetry in Turkish literature. After this information, how Hakan Şarkdemir was influenced by the modern epic and the development of Şarkdemir within the scope of excellent poetry were examined. When we come to the third chapter, we come across“Concrete/Experimental/Visual Poetry Perception in Hakan Şarkdemir”. In this section we will encounter the development of these genres in world and Turkish literature and how Hakan Şarkdemir was influenced by these genres. After the conclusion, VI the thesis was concluded with the“Appendix”section, which includes the interviews and visuals with the poet.