The impacts of governance on tourism: A macro perspective
Yönetişimin turizm üzerindeki etkileri: Makro bir perspektif
- Tez No: 737138
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMRE GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, dünya yönetişim göstergelerinin turizm üzerindeki etkileri 2005'ten 2018'e kadar ampirik olarak analiz edilmiştir. İlk bölümde yönetişim için bir literatür taraması yer almaktadır. İkinci bölüm, dünya yönetişim göstergelerinin (WGI) tanımını içermektedir. Son bölümde ise, dünya genelinde 137 ülkede panel eşbütünleşme ve nedensellik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, sadece turist sayısındaki değişim ile siyasi istikrar-şiddette hayır endeksi arasında uzun dönemli ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda, diğer dünya yönetişim endeksleri, çok seslilik ve hesap verebilirlik, hükümet etkinliği, düzenlemelerin niteliği ve yolsuzluğun kontrolü, kısa dönemde gelen turist sayısındaki yüzde değişimin granger nedenidir. Sadece hukukun üstünlüğü endeksi 2005-2018 döneminde ne uzun ne kısa dönemde turizm ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of world governance indicators on tourism were empirically analysed, from the 2005 to 2018 period. A literature review for governance is included in the first part. The second part contains the definition of world governance indicators (WGI). In the last part, panel co-integration, and causality analysis have been carried out worldwide within 137 countries. As a result of the analysis, a long-run relationship was found only between the change in the number of tourists and the political stability - no violence index. Also, other world governance indexes voice and accountability, government effectiveness, regulatory quality, and control of corruption are granger-cause of percentage change in the number of arrival tourists in the short-run. Only the rule of law index is not related to tourism either in the long or short run in the 2005-2018 period.