Kültürel mirasın turizme yönelik kullanılmasında turizm paydaşlarının algı ve görüşleri: Yozgat örneği
Perceptions and opinions of tourism stakeholders in the use of cultural heritage for tourism: The case of Yozgat
- Tez No: 737142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özellikle son dönemlerdeki turist profillerinde yaşanan değişimlerle birlikte kültürel miras turizmine olan ilginin artmaya başladığı görülmektedir. Bu değişimin farkında olan destinasyonlar turizm sektöründen üst düzeyde faydalanabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Bir destinasyondaki turistik çekiciliğe sahip ve/veya turistik çekiciliğe dönüştürülebilecek eserlerin turizme kazandırılması konusunda turizm paydaşlarının katılımı oldukça önem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı tarih boyunca birçok farklı medeniyetin yerleşim merkezi olan ve önemli düzeyde kültürel miras öğesine sahip olduğuna inanılan Yozgat'taki turizm paydaşlarının kültürel miras algılarını ve ildeki kültürel miras kaynaklarının turizm amaçlı kullanılmasında turizm paydaşların algı, bilgi ve/veya destek eksikliğinin olup olmadığını belirlemektir. Aynı zamanda Yozgat'taki kültürel miras varlıkları tanıtılarak turizm paydaşları, yerli halk, turizm işletmeleri açısından farkındalık oluşturmak ve Yozgat'ın yeni bir destinasyon olabilmesi yolunda yapılan/yapılması planlanan çalışmalara örnek olmak çalışmanın diğer amaçlarındandır. Bu kapsamda Yozgat'ta bulunan ve turizm konusunda söz/yetki sahibi olduğuna inanılan yerel yönetimlerdeki üst düzey yöneticiler, turizm işletmeleri sahipleri/müdürleri, turizm ve kültürel alandaki sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve akademisyenler olmak üzere 40 turizm paydaşı ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre, turizm paydaşlarının kültürel miras algılarının yeterli düzeyde olduğu ancak turizm konusundaki çalışmalara gereken önemin verilmediği anlaşılmıştır. Araştırma kapsamındaki turizm paydaşlarının ildeki kültürel miras varlıkları hakkında bilgi sahibi olduğu, bu varlıkların turizm amaçlı kullanılmalarını destekledikleri belirlenmiştir. Ayrıca Yozgat'ta turizmin gelişmeme nedenleri hakkında neredeyse tüm paydaşların ortak fikirlere sahip oldukları ve bu sorunların giderilmesi için de aynı önerileri sundukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the interest in cultural heritage tourism has started to increase, especially with the changes in tourist profiles in recent times. Destinations that are aware of this change are working to benefit from the tourism sector at a high level. The participation of tourism stakeholders is very important in bringing the works that have a touristic attraction and/or can be turned into a touristic attraction to tourism. The main purpose of this study is to determine the perceptions of cultural heritage of tourism stakeholders in Yozgat, which has been the settlement center of many different civilizations throughout history and is believed to have a significant level of cultural heritage, and whether there is a lack of perception, knowledge and/or support of tourism stakeholders in the use of cultural heritage resources in the province for tourism purposes. At the same time, by introducing cultural heritage assets in Yozgat, it is one of the other objectives of the study to raise awareness for tourism stakeholders, locals, tourism enterprises and to be an example of the work that has been/planned to be done to make Yozgat a new destination. In this context, face-to-face meetings were held with 40 tourism stakeholders in Yozgat, including senior managers in local governments believed to have a say/authority on tourism, owners/directors of tourism enterprises, heads of non-governmental organizations in the field of tourism and cultural science, and academicians. The data obtained from the participants were analyzed with the descriptive analysis technique. According to the data obtained, it is understood that the perceptions of cultural heritage of tourism stakeholders are sufficient but the necessary importance is not given to the studies on tourism. It was determined that the tourism stakeholders within the scope of the research had knowledge about the cultural heritage assets in the province and supported the use of these assets for tourism purposes. In addition, it has been determined that almost all stakeholders have common opinions about the reasons why tourism does not develop in Yozgat and offer the same proposals for the elimination of these problems