Endüstriyel miras turizminde paydaş görüşleri: Türasaş devrim arabaları müzesi örneği
Stakeholder opinions in industrial heritage tourism: The Case of Türasaş devri̇m cars museum
  1. Tez No: 870567
  2. Yazar: FADİME ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SEZEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Endüstriyel miras, kültürel miras kapsamında yer alan, turizmle ilişkili disiplinlerarası bir kavramdır. Literatürde sürdürülebilir bir endüstriyel miras yönetiminin ilgili paydaşların ortaklaşa çabaları ile sağlanabileceği belirtilmektedir. Öte yandan endüstriyel mirasın korunması ile turistik kullanımına yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu tez çalışmasında paydaşların (turistler, turist rehberleri, müze çalışanları, kent sakinleri) endüstriyel mirasın korunması ve kullanılmasına ilişkin bakış açıları nitel araştırma yöntemi benimsenerek, durum çalışması deseniyle incelenmektedir. Çalışmanın amacı, bir endüstriyel miras ögesi olan TÜRASAŞ Müzesi Devrim Otomobilleri'nin korunması ve turistik kullanımına yönelik paydaşların bakış açılarının betimlenmesidir. Çalışma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği, katılımcı gözlem ve araştırmacı günlükleri ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde tematik analize başvurulmuştur. Çalışma sonucunda bir paydaşın deneyiminin diğer paydaşın deneyimi üzerindeki etkisi bir model aracılığıyla sunulmaktadır. Bulgular, turist rehberlerinin endüstriyel mirası tur rotasına dahil etme yaklaşımı ya da anlatılarında kullandıkları yöntem ve içeriğin turistlerin deneyimleri ve deneyimlerin algılanan değere dönüşme süreci üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Müze yönetimi politikaları ise, turistlerin ve kent sakinlerinin deneyimlerinde; tanıtım, müze düzeni ve bilgilendirme boyutlarında etkilidir.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage is an interdisciplinary concept within cultural heritage and tourism. The literature suggests that sustainable management of industrial heritage requires the collective efforts of relevant stakeholders. However, research on its protection and touristic utilization is scarce. This study explores stakeholders' perspectives (including tourists, tourist guides, museum employees, and residents) on the protection and use of TÜRASAŞ Museum's Devrim Automobiles. Employing an exploratory qualitative approach, the data were collected through semi-structured interviews, participatory observations, and researcher diaries, and analyzed using thematic analysis. The findings reveal how the experiences of one stakeholder group can influence others, illustrating this through an original model. For instance, the strategies of tourist guides in integrating industrial heritage into tours, and the narratives they employ, significantly affect tourists' experiences and their perceived value. Similarly, museum management policies, including promotion, layout, and information provision, impact both tourists' and local residents' experiences and their transformation into perceived value."