Kastamonu'nun kültürel mirasının korunması ve turizm amaçlı kullanılmasına yönelik bir araştırma
A research on the protection of cultural heritage and for the using in tourism (a case study of Kastamonu province)
- Tez No: 627212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kastamonu il merkezinde, kültürel mirasın korunması ve turizm amaçlı kullanımına yönelik isimli çalışma Kastamonu'da olan kültürel miras ve kültürel mirasın turizme kazandırılarak korunması konusuna farkındalığı artırıp yapılması gerekenleri anlatmak ve bu konuda turizmde kendini geliştirmiş insanların düşüncelerini tespit etmek üzere yazılmıştır. Kültürel mirasın tanımı ve kapsamı, somut ve somut olmayan kültürel miras, kültürel mirasın önemi, kültürel mirasın korunması ve korunmasında karşılaşılan güçlükler ile ilgili konular ile turizmle ilgili kavramlar ve tanımlar, turizm türleri, Dünya'da ve Türkiye'de kültür turizminin sahip olduğu konular da dikkate alınarak araştırmanın yapıldığı alana ait literatür çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Kastamonu'da turizmle yakından ilişkisi bulunan 22 kişi araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nitel görüşme tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmaya katılanların vermiş olduğu bilgiler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen bilgiler değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur. Yapılan çalışma sonunda, Kastamonu ilinde çok kıymetli kültürel miras değerlerinin var olduğu, Kastamonu'da dört mevsim turizm olanaklarının olduğu fakat bu değerlerin öneminin anlaşılmadığı kanısına varılmıştır. Bu değerlerin öneminin ancak yerel yönetimin, yerel halkın çeşitli kurum ve kuruluşların destek olarak Kastamonu'nun tanıtımını yaparak gereken değere kavuşacağı gerçeğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
“A Research on The Protection of Kastamonu's Cultural Herıtage and Using for Purpose of Tourism”is aimed at explaining the things that should be done in Kastamonu to protect the cultural heritage and the protection of cultural heritage in tourism. The definition and scope of the cultural heritage, tangible and intangible cultural heritage, the importance of cultural heritage, cultural heritage protection and preservation issues with tourism concepts related difficulties and definitions, types of tourism, where topics of research with cultural tourism in the world and Turkey literature studies were carried out. Depending on the purpose of the study; The population of the study consists of 22 people who are closely related to tourism in Kastamonu. Qualitative interview technique was used as a method in the research. The information provided by the participants were analyzed with descriptive analysis method. Some suggestions were made by evaluating the information obtained from the participants. At the end of the study, it was concluded that there are very valuable cultural heritage values in Kastamonu province, there are four seasons tourism opportunities in Kastamonu but the importance of these values is not understood. It is concluded that the importance of these values will only be provided by the local government, local people and various institutions and organizations as support. It is thought that Kastamonu will achieve the necessary value by advertising."