Feasibility in Establishing a Universal Scale of Humans Perception of Hardness
Feasibility in Establishing a Universal Scale of Humans Perception of Hardness
  1. Tez No: 737149
  2. Yazar: TUĞBA AKTAR KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DR. JİANSHE CHEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7
Özet
Gıda sertliği, gıdanın ağızda parçalanması için gereken kuvvet olarak tanımlanır. Münferit gıda ürünleri için gıda sertliği değerlendirmesi şimdiye kadar sadece enstrümantal ve duyusal yöntemlerin ilişkisi bakımından araştırılmıştır. Ancak bu değerlendirmete ilave olarak, evrensel ve tüm gıda çeşitlerini kapsayan bir gıda sertliği ölçeği hala elde edilememiştir. Bu yüksek lisans çalışmasının amacı evrensel sertlik ölçeğinin uygulanabilirliğini incelemektir. Araştırmada 14 farklı gıda ürünü üç farklı enstrümantal ve iki farklı duyusal yöntemle test edilmiştir. Bu araştırmada kullanılan enstrümental testler, 1mm/s test hızı ile puncture testi, 10mm/s test hızı ile puncture testi ve 1mm/s test hızı ile kompresyon testidir. Tüm enstrümantal testler 5 tekrar halinde gerçekleştirilmiştir. Enstrümental testleri konfirme etmek ve tüketici algısı ile ilişkiledirebilmek amacı ile seçilen farklı tekstürel özelliğe sahip gıda örnekleri 2 farklı duyusal yöntemle tüketici üzerinde duyusal olarak test edilmiştir. Kullanılan duyusal yöntemler, büyüklük tahmini (magnitude estimation) ve lineer ölçek duyusal testi olarak belirlenmiştir. Elde edilmiş olan sonuçlar Stevens power law modeline göre değerlendirilmiştir. Bu model korelasyonuna göre lineer ölçekli duyusal test sonuçlarınının her iki hızda puncture test sertlik sonuçları ile en iyi korelasyonu verdiği, diğer yandan da kompresyon testinin sertlik değerlerinin büyüklük tahmini (magnitude estimation) ölçekli duyusal analizle en düşük korelasyon ilişkisi verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food hardness is defined as the force required for breaking down the food in the mouth. For the individual products the relationship of instrumental and sensory methods has been investigated so far. However a universal scale of food hardness is still not acquired. The purpose of this study was to examine the feasibility of universal hardness scale. In the research 14 different food products were tested in three different instrumental and two different sensory methods. The instrumental tests used in this research were puncture test with 1mm/s test speed and 10mm/s test speed and compression test with 1mm/s test speed. All the instrumental tests were carried out within 5 replicates. In the mean time all the food subjects were tested in 2 different sensory methods. The sensory methods used were magnitude estimation and linear scale sensory test. The results were evaluated according to the Stevens power law and it is concluded that linear scale sensory test combined with 10 mm/s and 1mm/s test speed puncture test gave the best correlation where 1mm/s test speed compression test compared with the evenly distributed linear sensory evaluation and magnitude estimation sensory test gave the least correlation.