İran'da tek kullanımlık hastane kıyafetleri yatırımı bir fizibilite önerisi
Investment in disposable hospital clothing in Iran: A feasibility study
- Tez No: 1017527
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, İran'ın Elburz ili'nde tek kullanımlık medikal tekstil üretim tesisinin kurulmasına yönelik yatırımın fizibilitesini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. İran sağlık sektöründe artan talep, özel kliniklerin gelişimi, enfeksiyon kontrol standartlarının sıkılaşması ve ithalata olan bağımlılık, yerli üretimin stratejik önemini artırmaktadır. Çalışmada; pazar analizi, talep projeksiyonu, teknik fizibilite, üretim süreçleri, hammadde tedarik zinciri, yatırım maliyetleri, İşletme Giderleri (CAPEX–OPEX) ve finansal analizler ile SWOT değerlendirmesi kapsamlı olarak incelenmiştir. Araştırmada hem birincil veriler (sektör temsilcileriyle yapılan görüşmeler) hem de İran Sağlık Bakanlığı, İran İstatistik Merkezi ve uluslararası veri kaynaklarından elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, İran'ın güçlü petrokimya altyapısı, artan iç talep ve bölgesel ihracat potansiyeli dikkate alındığında, söz konusu yatırımın ekonomik, teknik ve stratejik açıdan uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Bu yatırımın hayata geçirilmesi, yerli üretimin artırılmasına, ithalat bağımlılığının azaltılmasına ve sağlık sektöründe arz güvenliğinin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the feasibility of establishing a disposable medical textile production facility in Alborz Province, Iran. The increasing demand in the healthcare sector, the expansion of private clinics, the tightening of infection control standards, and the high dependency on imports have significantly enhanced the strategic importance of domestic production. The study comprehensively analyzes market conditions, demand projections, technical feasibility, production processes, raw material supply chain, investment costs (CAPEX–OPEX), financial performance, and SWOT analysis. Both primary data, obtained through interviews with industry experts and investors, and secondary data from the Ministry of Health and Medical Education of Iran, the Statistical Center of Iran, and international data sources have been utilized. The findings indicate that, considering Iran's strong petrochemical infrastructure, growing domestic demand, and regional export potential, the proposed investment is economically, technically, and strategically feasible. The implementation of this project is expected to contribute to strengthening domestic production, reducing import dependency, and enhancing supply security in the healthcare sector.