Makro ihtiyati politikaların küresel finansal kriz sonrası Türk bankacılık sektörü kredi riskine etkileri: 2009-2021 dönemi
The effects of macro prudential policies on the Turkish banking sector credit risk after the global financial crisis: The period of 2009-2021
- Tez No: 737157
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN NAİM ARDOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkede sistemik nitelik taşıma potansiyeli olan finansal risklerin sınırlanması amacıyla uygulamaya konulan, geleneksel para ve maliye politikalarına tamamlayıcı bir yapıda olup, dolayısıyla finansal istikrarın sağlanmasında önemli bir role sahip olan makro ihtiyati politikalar, 2008 küresel finans krizi sonrasında Türkiye'de uygulanmıştır. Basel Bankacılık Denetim Komitesi'nin yayımladığı standartlara uyumlu ve risk odaklı olan BDDK düzenlemeleri, Covid 19 salgınının başlaması ile sektörün kredi riski ve sermaye yeterliliği ölçümlerinde Basel kriterlerinin dışına çıkabilmiştir. Bu süreçte BDDK'nın aldığı kararlar sonucunda bankaların takipteki alacaklarının toplam krediler içindeki payı düşmüş ve sektörün kredi riski, yakın izlemedeki kredilerde birikmeye başlamıştır. Tezdeki Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) tahmincileri ile gerçekleştirilen dinamik panel veri modeli tahmin sonuçlarına göre beklentiye uygun olarak sıkılaştırıcı makro ihtiyati politika endeksindeki artış, bankaların kredi-aktif oranını düşürmekte, genişletici makro ihtiyati politika endeksindeki artış ise bankaların kredi-aktif oranını yükseltmektedir. Sıkılaştırıcı makro ihtiyati politika endeksin katsayısı istatistiki olarak anlamsızken, genişletici makro ihtiyati politika endeksin katsayısı istatistiki olarak anlamlı çıkmaktadır. Bununla birlikte makro ihtiyati politika endeksindeki artış, beklentiye uygun olarak bankaların riskini düşürmektedir. Uluslararası literatüre giren akademik çalışmalara göre gelişmiş kapitalist ülkelerde makro ihtiyati politikaların bankaların kredi gelişimine ve risklilik seviyesine etkisi güçlü iken, Türkiye'de etkisi görece daha zayıf çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Macro prudential policies, which have a complementary structure to traditional monetary and fiscal policies, which were put into practice in order to limit the financial risks that have the potential to have a systemic nature in the country, and thus have an important role in ensuring financial stability, were implemented in Turkey after the 2008 global financial crisis. The BRSA regulations, which are risk-oriented and compatible with the standards published by the Basel Banking Supervision Committee, were able to go beyond the Basel criteria in the sector's credit risk and capital adequacy measurements with the onset of the Covid 19 epidemic. In this process, as a result of the decisions taken by the BRSA, the share of non-performing loans of banks in total loans decreased and the credit risk of the sector started to accumulate in the loans under close monitoring. According to the dynamic panel data model estimation results performed with the Generalized Moments Method (GMM) estimators in the thesis, the increase in the tightening macroprudential policy index, in line with the expectation, decreases the credit-asset ratio of the banks, while the increase in the expansionary macroprudential policy index increases the credit-asset ratio of the banks. While the coefficient of the tightening macroprudential policy index is statistically insignificant, the coefficient of the expansionary macroprudential policy index is statistically significant. However, the increase in the macro prudential policy index reduces the risk of banks in line with the expectations. According to the academic studies in the international literature, while the effect of macroprudential policies on the credit development and risk level of banks in developed capitalist countries is strong, its effect is relatively weak in Turkey.