Yağlı karaciğer modelinde soğuk iskeminin AMPK regülasyonu üzerine etkileri
Effects of cold ischemia on AMPK regulation in a fatty liver model
- Tez No: 737163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BÜLENT DOĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yağlı karaciğer nakli yapıldığında, primer disfonksiyon ve rejeksiyon problemlerinin daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. AMP-activated protein kinaz(AMPK)'ın iskemi sırasında organ koruyucu fonksiyonları mevcuttur. Metformin AMPK'nın hepatositlerde aktiflenmesinde görevi olan bir ilaçtır. Bu çalışmada, metforminli ve metforminsiz farelerin yağlı ve normal karaciğer dokularında, değişik iskemi sürelerindeki AMPK proteininin değişimi ve regülasyonu değerlendirilmiştir. 109 adet, 7 haftalık C7BL56 cinsi fare; randomize olarak yağlı metforminli, yağsız metforminli, yağlı metforminsiz, yağsız metforminsiz olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Yağlı karaciğer modeli oluşturmak için karbonhidrat temelli özel bir diyet 10 hafta boyunca fareler üzerinde uygulandı. Metforminli farelerin diyetine son 4 haftada 0,2 mg/kg metformin, oral gavaj yoluyla eklendi. 10 haftanın sonunda tüm farelere total hepatektomi yapıldı ve çıkartılan dokular UW solüsyon içinde 0-6-12-24 saat boyunca bekletildi. İskemi süreleri tamamlandıktan sonra makrosteatoz yüzdelerini, fibrozisi, inflamasyonu, vakuoler değişikliği, nekroz miktarını hesaplamak için histopatolojik değerlendirme yapıldı. P-AMPK ve AMPK ifadelerini hesaplamak için Western Blot kullanıldı. Karşılaştırma tanımlayıcı istatistikler vasıtasıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
It has been observed that primary dysfunction and rejection problems are more common when fatty liver transplantation is performed. AMPK has organ protective functions during ischemia. Metformin has been used for the activation of AMPK in hepatocytes. In this study, it is examined the alteration of AMPK proteins in fatty and normal livers with or without metformin at varying times of ischemia. 7-week C7BL56 mice(n=110) were randomly divided into four groups; fatty and not-fat without metformin, fatty and non-fat with metformin.A diet model was administered for ten weeks for achieving fatty liver. 0.2 m/kg of metformin was administered by oral gavage for the last four weeks. After performing total hepatectomy, the tissues were kept for 0-6-12-24 hour ischemia periods with UW solutions. Histopathological examinations were performed to calculate scores of macrosteatosis, fibrosis, inflammation, vacuolar changes, necrosis. Western blot method used for p-AMPK and AMPK protein expressions. Descriptive statistics performed.