Siçanlarda CCİ4 ile oluşturulan nonalkolik yağli karaciğer (NAYK) modelinde; COX-2 inhibitörü, E vitamini, ursedeoksikolik asit, karnitin ve N-asetil sisteinin koruyucu rolü
The protective role of COX-2 inhibitor, vitamin E, ursodeoxycolic acid, carnitine and N-acetyl cysteine in the model of non-alcoholic fatty liver made by CCI4 in the rats
  1. Tez No: 799808
  2. Yazar: CEMAL NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME CANORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yağlı karaciğer toplumda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı ( NAYK), obezitenin yaygınlaşmasıyla giderek artan, tanısı ve tedavisinde yeni gelişmeler içeren önemli bir sağlık problemidir. NAYK, temelde bening bir klinik antite olarak bilinmesine rağmen, serum transaminaz yüksekliği, karaciğer steatozu ve inflamasyonu ile karakterize, bazen fibrozisin görüldüğü ve siroza ilerleyebilen bir hastalıktır. Patolojik görüntü, alkolle indüklenen karaciğer hasarına benzer, ancak aşırı alkol kullanmayanlarda görülür. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının klinik önemi, genel populasyonda sık görülmesinden, siroza ve karaciğer yetmezliğine ilerleme ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Deneysel çalışmamıza karaciğerlerinde yağlanma oluşturulan 42 sıçan dahil edildi. Sıçanlar randomize olarak yedi gruba ayrıldı. CCI4 ile karaciğerlerinde yağlanma oluşturulan sıçanlara parenteral yoldan selekoksib, E vitamini, karnitin, ursodeoksikolik asit ve N-asetil sistein uygulandı.
Özet (Çeviri)
Fatty liver is observed rather widespread on the society. Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is important health problem that includes new developments on it's diagnose and treatment and increases gradually due to spreading obesity. Although NAFLD was known that it was benign clinic antithesis, NAFLD that include increasing serum transaminase, liver steatose and intlamalion is the disease that can progres cirrhosis and was sometimes seen fibrosis. Pathologic image resemble liver damage induced induced with alcohol, but is observed on the people not used excessively alcohol. The clinical importance of NAFLD was originated because of appearing frequently on general population and the probability of progressing cirrhosis and liver insufficiency. İn our experimental study, fourty two (42) rats that formed fatty liver were used. Rats were divided randomly seven groups. Rats formed fatty liver with CC14 were given selclekoksib, E vit, carnitine, ursodeoxycholic acid and N- Acetylcysteine parcnterally. Whereas aminotranspherase and lipid profiles levels in the all groups weren't change significant (p>0.05).