Belirsizliğin belgelenmesi: Bir araştırma süreci olarak koreografi
Documenting uncertainty: Choreography as research process
  1. Tez No: 737164
  2. Yazar: MELİH KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Belirsizliğin Belgelenmesi: Bir Araştırma Süreci Olarak Koreografi adlı tez/ eser metni“Eski Tören İçin Yeni Cilt”koreografisi etrafında yaratıcı sürece ve bir eserin üretilme koşullarına odaklanan metnidir. Koreografi bir yazım yöntemiyse, bu tez; onu yazmanın yollarını sorunsallaştıran ve üretimin niteliği adına yollar arayan bir araştırmadır. Koreografik sürece başlarken herhangi bir taslak veya plan hazırlamadan başlangıç noktasını belirsizlik olarak tanımlamış ve bu noktadan biçimin üretilmesini amaçlamıştır. Bu belirlenmemiş izlekle ilhamlar, öneriler, kaynaklar veya çıkış noktalarıyla bir diyalog başlatma ve koreografik sürecin bir bilgi üretme aracı olarak deneyimlenmesi niyeti söz konusudur. Prova ve prodüksiyon sürecinin bir performans araştırması olarak vurgusu yapılmıştır. Bir soloya dönüşen bu araştırma performans aşamasında dansçının biriken stratejileri anda kompoze ettiği bir sahneleme yöntemi önerir ve“canlılık”performansın özünü oluşturur. Farklı mekanlarda sahneleme olanakları yaratılmış ve mekânın ışık, ses ve boyut gibi kendi imkanları yalnızca tasarımın değil aynı zamanda süreyi ve seyirci bakışını da belirleyen unsurlar haline getirilmiştir. Koreografi süreci hem kavramsal hem de kinestetik araştırma alanı sağlayarak bir koleksiyona dönüşmüştür.“Yakın Anın Kaybı”,“Geçit Töreni”,“Cilt”ve“Kutlama”bölümleri için koreografik skorlar belirlenmiştir. Yazı, ses ve video aracılığıyla süreç kayıt altına alınmış ve böylece dans; elle tutulamaz, gelip geçici bir sanat alanı olmasına rağmen belgelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Araştırma Süreci Olarak Koreografi, Belirsizlik, Belgeleme, Koreografi, Koreografik Diyalog, Eski Tören İçin Yeni Cilt.
Özet (Çeviri)
Documenting Uncertainty: Choreography as Research Process is a thesis/ work text that focuses on the creative process and the conditions of the production around the choreography of“New Skin for the Old Ceremony”. If choreography is a method of writing, this thesis is a research that problematizes the ways of writing it and seeks ways for the quality of production. When starting the choreographic process, the starting point is defined as uncertainty without preparing any draft or plan, and it is aimed to produce the form from this point. The intention is to start a dialog with this undetermined trajectory through inspirations, suggestions, sources or starting points and to experience the choreographic process as a means of generating knowledge. The rehearsal and production process is emphasized as a performance research. This research, which turns into a solo, proposes a method of staging in which the dancer composes the accumulated strategies in the moment, and“vitality”is the essence of the performance. Staging possibilities are created in different venues and the space's own possibilities such as light, sound and dimension become the determining elements not only of the design but also of the duration and the audience's gaze. The choreographic process has become a collection, providing a space for both conceptual and kinesthetic research. Choreographic scores were determined for the sections“The loss of recent memory”,“Parade”,“Skin”and“Celebration”. Through text, sound and video, the process was recorded, thus documenting dance despite being an intangible, ephemeral art form. KEYWORDS: Choreography As Research Process, Uncertainty, Documentation, Choreography, Choreographic Dialog, New Skin for the Old Ceremony.