Tüketici kişilik özelliklerinin marka sadakatine etkisinde marka kişilik algısının aracı rolü
The mediating role of brand personality perception in the effect of consumer personality traits on brand loyalty
  1. Tez No: 737169
  2. Yazar: EBRU YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÇATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı tüketicilerin kişilik özelliklerinin marka sadakatine etkisinde marka kişilik algısının aracılık rolünün olup olmadığını belirlemektir. Ayrıca kullanılan cep telefonu markasına göre tüketici kişilik özellikleri, marka sadakati ve marka kişilik algısının farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur. Çalışma Samsung ve Apple marka akıllı telefon kullanan ve İnönü Üniversitesi'nde lisans öğrenimi gören 727 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler hem yüz yüze hem de online olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve SPSS Process v2.16.3 eklentisi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucuna göre bağımsız değişken tüketici kişilik özellikleri boyutlarının, bağımlı değişken marka sadakati üzerindeki etkisinde, aracı değişken marka kişilik algısı boyutlarının bazı boyutlarında tam aracılık, bazı boyutlarında kısmi aracılık, bazı boyutlarında ise aracılık tespit edilememiştir. Ayrıca tüketici kişiliği, marka sadakati ve marka kişiliğinin kullanılan cep telefonu markasına göre, farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether brand personality perception has a mediating role in the effect of consumers' personality traits on brand loyalty. In addition, it has been revealed whether consumer personality traits, brand loyalty and brand personality perception differ depending on the mobile phone brand used. The study was carried out on 727 people using Samsung and Apple smartphones and studying at İnönü University. Data were collected both face-to-face and online. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 and SPSS Process v2.16.3 plugin. According to the results of the analysis, regarding the effect of independent consumer personality traits dimensions over the dependent variable brand loyalty, while full or partial mediation could be determined in some brand personality perception dimensions, no mediation could be determined in some others. In addition, it has been determined that consumer personality, brand loyalty and brand personality differ according to the mobile phone brand used.